Френският президент Еманюел Макрон обвини във вторник турските сили, че понякога работят с бойци, свързани с групировката "Ислямска държава" (ИД), при операцията им в Северна Сирия.
Още: Тежка нощ в Русия: Удар по нефтопреработвателен завод, атаки в Белгород и Курск (ВИДЕО)
Още: Тръмп и Путин в Аляска: Ще отключи ли Арктика края на войната в Украйна?
"Когато погледна Турция, сега те се борят срещу онези, които се биха заедно с нас. И понякога работят с марионетки на "Ислямска държава", каза Макрон на пресконференция в Лондон с президента на САЩ Доналд Тръмп, предадоха световните агенции, цитирани от БГНЕС.
Макрон, който ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган по-късно през деня преди срещата на върха в НАТО, също заяви, че стои зад коментара си, направен миналия месец, в който твърди, че стратегически НАТО е "в мозъчна смърт“.
Макрон настоя, че не трябва да има „двусмисленост“ към ИД, като подчерта, че действията на Турция срещу кюрдските милиции, които са помогнали на съюзниците в борбата срещу джихадистката група, показаха необходимостта от по-добра координация.
Още: Десетки арестувани и пострадали при поредна нощ на сблъсъци в Сърбия
Още: На път за срещата с Тръмп: Путин ще посети Магаданск
"Загубихме сътрудничество с Турция по сигурността, търговията и миграцията и Европейския съюз, и Франция", каза Макрон и добави, че на срещата на върха трябва да се направят две разяснения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На какво напомня срещата на Тръмп-Путин в Аляска: Анализ
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.08.25 - Готов ли е Тръмп за срещата с Путин?
Реджеп Ердоган
"Как е възможно да си член на съюза, да работиш, да се интегрираш и да купуваш неща от Русия?", попита той, имайки предвид закупуването от Анкара от руската ракетна система С-400.
Още: Европейският съюз призова Израел да не строи нови жилища на Западния бряг
Още: Още един човек загина във Франция при надбягване с бикове (СНИМКИ)
И второ, отбеляза френският лидер, ще трябва да се зададе въпросът дали Турция иска да остане член на НАТО, ако Ердоган осъществи заплахата си да забави отбранителни мерки за балтийските държави, освен ако съюзниците не обявят кюрдската милиция за терористи.
По-рано държавният глава на Турция Реджеп Тайип Ердоган разкритикува френския си колега Еманюел Макрон за изявлението му за „мозъчната смърт“ на НАТО, като заяви, че може би той се намира в такава.