Подготвяйки се за евентуална руска атака срещу страни от НАТО, европейските военни призовават за опростяване на бюрократичните процедури, за да се позволи бързото придвижване на войски и оборудване между отделните държави членки на Алианса. Те се стремят да създадат "военен Шенген" преди срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон, за да осигурят безплатен трансграничен военен транспорт.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Въпреки че сега цялото внимание на Русия е насочено към Украйна, Европа е загрижена за възможността Москва да започне нов конфликт срещу страните от НАТО, пише The Times, цитирайки генерал-лейтенант Александър Золфранк, командир на военния логистичен център на НАТО в Германия. Той предупреждава, че е необходима подготовка за възможни руски удари по цели в цяла Европа, по-специално в Германия.
НАТО не само трябва да опрости бюрократичните процедури, които в момента усложняват движението на войски и оборудване, но така също трябва да позволи страните членки да използват взаимно своето военно оборудване по време на криза.
Още: Естония: НАТО сериозно подцени способността на Русия да води война
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Ако сравним войната с операциите отпреди 5 или 10 години, трябва да признаем, че сега ще се водят тежки битки и за тила. Трябва да приемем, че агресорът ще използва целия спектър от кинетични и некинетични сили, за да разруши комуникационните линии, включително в тила, казва генерал Золфранк. Това се вижда на примера с войната в Украйна, където Русия обстрелва гражданска инфраструктура в тила.
Още: Генерал Сандърс: Британците трябва да се готвят за война
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
При това страните от Алианса са убедени, че разполагат с ограничено време за укрепване на отбраната си. Те се надяват да се споразумеят за въвеждането на система "военен Шенген", която ще позволи на военните конвои да се движат свободно в страните от НАТО, и това решение да бъде взето още преди средата на лятото.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)