Немско издание: Защо украинските танкове работят с руско гориво?

15325
Немско издание: Защо украинските танкове работят с руско гориво?
Снимка: Getty Images

За истински военен парадокс съобщи немскоезичното издание Handelsblatt - танковете, с които разполага Украйна, все повече се задвижват от гориво, идващо от Русия.

Причината е, че Киев внася все повече дизелово гориво от Унгария и Турция, които използват руски нефт в рафинериите си. Цитираните данни са от украинската митническа служба.

Унгария снабдява Украйна с повече гориво

В миналото пазарните позиции на унгарската мултинационална нефтена и газова компания MOL и на турските доставчици в Украйна бяха сравнително добри, но украинските митнически власти едва наскоро съобщиха за забележимо увеличение на вноса. MOL, която е тясно свързана с унгарската държава, удвои продажбите си за Украйна през последните шест месеца.

В същото време компаниите, които не вземат суровините си от Русия, губят пазарен дял в Украйна. MOL има конкурентно предимство пред другите европейски петролни компании. Унгарската група има специално разрешение от Европейския съюз да продължи да снабдява рафинериите си с руски петрол - дерогация, от която до 2024 г. ще се възползва и "Лукойл" у нас.

Докато специалната роля на Унгария досега не е била обект на обществено внимание, Турция отдавна не крие, че има голяма полза от вноса на петрол от Русия.

С какво се зареждат танковете?

По принцип танковете могат да бъдат зареждани с различни петролни продукти. "Военните двигатели по принцип са универсални и много толерантни към горивата", казва полският военен експерт Дамян Ратка, цитиран от Handelsblatt.

Украйна е почти изцяло зависима от вноса на горива. Въпреки това в страната едва ли има недостиг, макар че руските атаки срещу енергийните доставки са оставили своя отпечатък.

Така например, особено през миналата зима, Западът предостави на Украйна множество мобилни дизелови генератори за надеждно снабдяване с енергия на болници и други обществени обекти. Причината е, че децентрализираното снабдяване е по-устойчиво на кризи, отколкото големите електро- и топлоелектрически централи, които сравнително лесно могат да бъдат парализирани от ракетен обстрел.

Независимо от това, доставките на дизелово гориво са гарантирани, тъй като много предприятия от военната икономика са ограничили дейността си или изобщо не работят. Експертите изчисляват, че потреблението на петролни продукти може да е намаляло с 40 до 50% въпреки огромните нужди на армията.

Това потвърждава и директорът на киевската консултантска група "А-95" Серхий Куюн. В момента енергийните доставки са "особено добре позиционирани", казва той. Причината за това е, че от началото на войната Украйна се е сдобила с голям брой нови маршрути за доставка.

По кои маршрути горивата стигат до Украйна?

"Доставките на горива се осъществяват основно с железопътен транспорт през Полша", казва Михал Пашковски, анализатор в Института за Централна Европа (IEŚ). "Горивото влиза в страната от Словакия и Унгария по тръбопровод, а от Румъния първо се изпраща дизелът и след това се транспортира по железниците до Украйна".

Преди руската инвазия Украйна имаше само една рафинерия - в Кременчук, която е покривала около 30% от нуждите на страната от горива преди войната. Тя е смятана за неефективна. Преработва основно местен петрол и внос от Азербайджан.

През април 2022 г. обаче заводът е тежко повреден при руска бомбардировка. Понастоящем рафинерията отново работи, но с много ограничени функции.

ОЩЕ: Колко са танковете на Украйна и тези на Русия: Впечатляващи нови данни

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Голям пожар в завод на КАМАЗ в Татарстан (ВИДЕО)

Руските провокации в Молдова се увеличават

Близко бъдеще: Русия ще печели в Украйна без да победи (ВИДЕО)

Атака по Кримския мост? Какво предвиждат дипломати и журналисти

Украинските дронове отново не почиват: Брянска област не спа тази нощ

Украински военни нарекоха фейк информацията, че са изтеглили танковете "Ейбрамс" от фронта

Германия търси лекари. Какво получават те в страната?

В коя страна да отида да работя? Ето кои са най-харесваните държави с по-високи заплати

"Няма да се върна": украинците в чужбина и военната служба

Италия привиква руския посланик след указ на Путин

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com