Франция е започнала неофициални дипломатически консултации с цел да предложи привилегировано специално партньорство на отделни държави от Западните Балкани вместо пълноправно членство в Европейския съюз, съобщава босненският вестник Nezavisne, цитиран от Агенция "Фокус".
Още: Поредно земетресение във Вранча
Още: Иранските хакери вече плашат Албания с ракети
Предложението на Париж предвижда финансовата помощ, специалните договорености за достъп до европейските пазари и други предимства за страните от Западните Балкани в замяна на "мълчаливо оттегляне" на кандидатурата им за присъединяване към Общността.
Франция е под натиск от европейските си партньори да промени позицията си по отношение на членството в ЕС на страните от Западните Балкани на срещата на върха през март догодина и да разреши на Северна Македония и Албания да започнат преговори. Според медията не е случаен фактът, че предсрочните парламентарни избори в Северна Македония са насрочени за април 2020 г.
Целта е да се види дали ЕС ще одобри продължаването на предприсъединителния процес през март. На срещата на върха през март трябва да стане ясна позицията на Брюксел за Босна и Херцеговина, при условие че дотогава е формирано правителство и бъдат предприети конкретни стъпки за изпълнение на препоръките на Европейската комисия.
Още: Френският премиер се заклещи в боен самолет (ВИДЕО)
Още: Не може всеки да се защитава: Лавров "блести", докато в Киев Русия пак изби цивилни (ОБЗОР - ВИДЕО)
Изданието припомня, че Германия отправи подобно предложение към Турция преди десет години, обещавайки на Анкара „привилегировано партньорство" вместо членство, но дори и тогава ходът на Берлин бе разгледан като елегантен начин да откаже на Турция членство в ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руските дронове и ракети пак засипаха Киев и околностите му (СНИМКИ)
Междувременно европейските медии изобилстват с критики към Франция, като я обвиняват, че тласка Западните Балкани в ръцете на Русия, Турция и Китай, като се отказва от разширяването на Общността.