Нидерландия налага таван на цените на тока и газа за потребителите

05 октомври 2022, 09:56 часа • 888 | прочитания

Нидерландското правителство реши да наложи таван на цените на електричеството и на природния газ за битовите и промишлените потребители, предаде БГНЕС.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Кабинетът представи и схема за подпомагане на домакинствата и за субсидиране на малките и средните предприятия.

Планът за налагане на таван на цените влиза в сила от януари и предвижда цената на тока да бъде ограничена до 0,40 евро за киловатчас, а на газа - до 1,45 евро за кубичен метър.

На домакинствата, обаче, е наложен и таван на ползването на газа: синьото гориво ще се плаща на пазарни цени, ако битовите потребители ползват над 1200 кубически метра от него месечно. За електроенергията също има ограничение: ще се плаща по пазарни цени всичко, разходено над 2900 kWh месечно.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Ако семействата се впишат в тези ограничения, заедно със субсидията от държавата ще спестят средно 2500 евро месечно.

За да помогнат на семействата, засегнати от тазгодишната инфлационна криза, всички домакинства ще получат отстъпка от 190 евро върху сметките си за електричество през ноември и декември.

Планът на правителството предвижда и схема за компенсиране на по-високите енергийни разходи за малките и средните предприятия, която ще се базира върху месечното им потребление.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес