Концепцията за европейска стратегическа автономия все повече представлява заплаха за Запада като политическа общност - идеята, че Европа, независима от САЩ, ще се отклони от трансатлантическия алианс, още повече когато Вашингтон се готви да се изправи срещу Пекин. Това пише в коментар за Политико Бруно Мацаес, цитиран от Труд.
Още: Урсула фон дер Лайен оцеля: Европарламентът отхвърли вота на недоверие след скандала с "Пфайзер"
Още: Висш офицер от специалните сили застрелян в Киев: Стоял зад много саботажи в Русия (ВИДЕА, СНИМКИ)
Бъдещето на континента често се свежда до един от двата сценария: в първия случай трансатлантическият съюз продължава да процъфтява и е в състояние да предотврати заплахите от Китай и Русия. Във втория случай западното партньорство увяхва, оставяйки Европа твърде слаба, за да избегне превръщане в Евразийски полуостров, контролиран по един или друг начин от гигантите на изток.
Но има трети, по-малко обсъждан сценарий, който е еднакво опасен за Европа - този, за който бившият държавен секретар на САЩ и стар трансатлантически вълк Хенри Кисинджър предупреждава в своето визионерско есе: ако Европа загуби независимостта си не заради Москва или Пекин, а заради Вашингтон? При този сценарий трансатлантическата общност се разпада, но САЩ остават в Европа в качеството си на чужда сила, макар и само за да попречат на големите си конкуренти да влязат в нея.
Всъщност все по-често се създава впечатлението, че позицията на САЩ спрямо техните съюзници се е превърнала в точно обратното на това, което някога е била. Азия и Европа смениха местата си.
Още: Тасос гори: Пламъците застрашават популярен плаж на острова, хора са евакуирани (ВИДЕО)
Редица фактори обясняват защо Вашингтон вече не смята за подходящо да обръща внимание на мненията или желанията на европейците. Джъстин Вайс, бивш директор на политическото планиране във френското министерство за Европа и външните работи, ми напомни, че тези фактори са били очевидни през 2013 г. при Барак Обама. Първо, тъй като Китай замени Русия като основен конкурент на САЩ, Европа вече е далеч от центъра на събитията. За разлика от това Япония и Индия придобиха по-важно значение. Второ, както би посочил Вимон, Европа е загубила както икономическия, така и военния си потенциал. Ако Европа е застрашена от нападение от Русия или Китай, кой може да ги спре? Не и самите европейци. Трето, днес Вашингтон се чувства по-уязвим, отколкото по време на Студената война. Съветският съюз никога не е надвишавал 40% от икономическото производство на Америка. Китай вече е на 70% и тази разлика може напълно да изчезне за по-малко от две десетилетия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е силна в ЕС и Северна Македония да се съобразява с нас: Говори външният министър