Правозащитници: Масово пращат рускини от затворите на фронта, те се бият по-охотно

03 август 2023, 17:26 часа 4654 прочитания 0 коментара

Масово вербуване на затворнички за фронта е в ход в Русия и в окупираните от нея части от Украйна. Това съобщи на 3 август основателката на правозащитната организация „Седящая Русь“ Олга Романова пред телеграм канала „Можем объяснить“. 

Още: Напрежение между Израел и Испания: Мадрид иска изключването на израелски спортисти от състезания

Още: Зеленски: Тръмп идва в Европа, трябват ни ПВО системи преди зимата (ВИДЕО)

Тя даде като примери наскоро вербувани 50 жени от наказателна колония в град Снежное в Донецк, за други 100 затворнички докарани от затвори в Южна Русия и за 30 жени от затвор в южния руски град Липецк, които са подписали договор с военното министерство на Русия. Има информация и за жени затворнички дори от затворите в Москва и Московска област.

"За разлика от мъжете, жените в затворите са изключително изложени на пропаганда. Така че можем да очакваме подобни новини и от други женски затвори. Освен това жените с още по-голяма готовност отиват да се бият", пише Романова.

Още: Русия незаконно е мобилизирала около 60 000 мъже в окупираните украински територии

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.09.25 - Франция изпраща в Полша самолети с ядрено оръжие

Още: Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна уволни двама висши офицери

Впрочем информация за вербуване на жени затворнички излезе още преди месеци, но тогава това не бе така масово. ОЩЕ: Правозащитник: ЧВК "Вагнер" вече вербува и жени затворнички

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес