Решено: Започва процедура по импийчмънт срещу грузинския президент заради пътувания в ЕС

16 октомври 2023, 16:32 часа 1818 прочитания 0 коментара

Конституционният съд на Грузия установи, че президентът Саломе Зурабишвили е нарушила закона заради пътуванията си в чужбина и в частност - в страни от Европейския съюз. Това позволява да се започне процедура по импийчмънт срещу 71-годишния държавен глава.

Още: Испания привиква израелския посланик заради задържаната флотилия за Газа

Още: Как България повлия на изборите в Молдова и избра проевропейския път на страната

Припомняме, че управляващата партия "Грузинска мечта", която е обвинявана в проруски позиции и в колебания дали Тбилиси да се присъедини към ЕС и НАТО, вече обяви, че ще започне процедура по импийчмънт на президента. Причината - нейни посещения в ЕС против волята на правителството.

Още: Изненада: Виктор Орбан буквално се подигра със "слабата" Русия

Още: НАТО притиска Гърция да продаде изтребители "Мираж" на Украйна

Още: Майдан по грузински: Местните спецслужби се подсигуряват

Предисторията

На 31 август Саломе Зурабишвили замина на работно посещение в Германия. Ден преди това стана известно, че тази визита и още девет чуждестранни пътувания не са били одобрени от администрацията на правителството на страната. Председателят на управляващата партия Иракли Кобахидзе заяви, че Зурабишвили е нарушила Конституцията.

Още: След натиск от правителството: Свалят цените на 1000 стоки в Гърция

Още: Сигнали за бомби затвориха сръбски училища

Какво следва?

След като съдът реши, че законите са нарушени и има основание за импийчмънт, той ще уведоми парламента. Той, от своя страна, разполага с 5 дни, за да постави въпроса на гласуване. Ако сесията не се състои, председателят на парламента разполага с 24 часа, за да свика извънредна сесия. След това депутатите разполагат с 15 дни, за да вземат решение.

За да се одобри импийчмънт, са необходими две трети от гласовете на депутатите - т.е. 100. Ако гласуването все пак не се състои в рамките на 15 дни, импийчмънтът се прекратява.

Още: За пръв път Тръмп реши директно да помогне на Украйна срещу Русия (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: За обществото ни изборите не са тема №1: Член на украинската ЦИК гостува в София

Делото

Изслушванията за импийчмънт започнаха в Конституционния съд на 3 октомври. Саломе Зурабишвили не участва в тях. Тя беше представлявана от адвокатите Тамар Чугошвили и Мая Копалейшвили. На страната на обвинението застанаха председателят на управляващата партия Иракли Кобахидзе и други членове на "Грузинска мечта" - Хенри Оханашвили, Гиорги Кахиани и Тенгиз Шарманашвили.

Кобахидзе твърди, че президентът е знаела, че нарушава Конституцията, като пътува в чужбина без одобрение. Според него доказателство за нелегитимността на пътуванията е, че те не са платени от бюджета. Представители на президента настояха, че процедурата по импийчмънт е започната без основание и че процесът е чисто политически, а партия "Грузинска мечта" преследва собствените си интереси.

Самата Зурабишвили е категорична, че няма доброволно да слезе от поста и ще се бори за демократичното бъдеще на Грузия и бъдещето на страната в Европа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес