Румъния гласува на балотаж за президент

18 май 2025, 07:57 часа • 1063 | прочитания

Румънците ще гласуват във втория тур на президентските избори.Това съобщи АФП. Избирателните секции ще отворят в 7 ч. и ще затворят в 21 ч. Първите екзитполове се очакват веднага след затварянето на избирателните секции.

До втория тур достигнаха двама кандидати. Сегашният кмет на Букурещ, независимият кандидат Никушор Дан, и председателят на крайнодясната партия "Алианс за обединение на румънците" Джорджe Симион.

На първия тур, който се проведе на 4 май, Симион получи около 40 % от гласовете, а Дан - 20 %.

По време на предизборната кампания кандидатите се изказаха не само по вътрешнополитически теми, но и по външнополитически, по-специално по отношение на Украйна.

По-късно се извини за определението, но бе остро критикуван от организации в Румъния дни преди втория тур на изборите за президент. Симион отбеляза, че възнамерява да следва подхода на президента на САЩ Доналд Тръмп при разрешаването на конфликта. Той се противопостави на изпращането на военна помощ за Украйна. На свой ред Дан обеща да продължи да подкрепя Киев, ако бъде избран за президент. Той заяви, че е привърженик на западните ценности.

Изборите в Румъния бяха насрочени, след като Конституционният съд отмени резултатите от първия тур в началото на декември миналата година в навечерието на втория тур, чиито лидери бяха независимият кандидат Калин Джорджеску и ръководителят на либерално-прогресивната партия "Съюз за спасение на румънците" Елена Ласкони. Решението за анулиране на резултатите от първия тур беше взето, тъй като имаше данни, сочещи, че изборите са проведени с нередности.

 Заседанието, на което беше обсъден въпросът, продължи пет часа. Наблюдателите нарекоха решението на Конституционния съд безпрецедентно.

ОЩЕ: Макрон видя опасност за Молдова заради изборите в Румъния 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес