САЩ се присъединиха към призивите на международната общност за прекратяване на военните действия в Нагорни Карабах, предаде БГНЕС.
Още: Армения прие закон, с който иска да ликвидира руското влияние в енергетиката си
Държавният департамент на САЩ обяви, че се е свързал с двете страни "за да ги призове да прекратят незабавно военните действия, да използват съществуващите връзки за пряка комуникация помежду им, за да избегнат по-нататъшна ескалация и да избегнат безполезна реторика и военни действия".
Армения и Азербайджан в момента се обвиняват взаимно в иницииране на сблъсъците, които отнеха поне 23 живота и заплашиха да въвлекат в конфликта регионалните сили Русия и Турция.
"Съединените щати вярват, че участието в ескалиращото насилие на външни страни би било дълбоко безполезно и само ще изостри регионалното напрежение", се добавя в американското изявление.
Още: В Сърбия: Арестите не спират протестите
Още: Путин и Тръмп проведоха едночасов разговор: Какво са обсъдили?
Кандидатът за президент на САЩ от Демократическата партия Джо Байдън също изрази загриженост относно ситуацията в Нагорни Карабах и призова за прекратяване на огъня.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мицотакис закуси с Меркел (СНИМКА)
Още: Опоненти на Путин: 10 000 руски и украински затворници да излязат на свобода при мир с Украйна
По негово мнение САЩ трябва да настояват за увеличаване на броя на наблюдателите по линията на контакт и "да призоват Русия да спре циничните доставки на оръжия и за двете страни".
"Избухването на насилие в Нагорни Карабах заплашва да ескалира в по-голям регионален конфликт, така че трети страни в региона трябва да стоят далеч от конфликта, а медиаторите от Минската група трябва незабавно да търсят деескалация и да се върнат на масата на преговорите", заяви Байдън.
Най-тежките сблъсъци от 2016 г. насам в региона повдигнаха призрака на нова война в десетилетилетния териториален спор за Нагорни Карабах. 16 арменски бойци са били убити и над 100 ранени в сражения, съобщиха сепаратистите. И двете враждуващи страни съобщават и за жертви сред цивилното население.
Още: Принц Уилям показа истинската си същност след невинна грешка на едно дете
Още: Новият председател на ЕС иска да ограничи правото на глас на Унгария в ЕС
ООН, Франция, Германия, Италия и Европейският съюз също настояха за незабавно прекратяване на огъня в Нагорни Карабах. Азербайджан обаче е на прага на военно положение - трябва одобрение на местния парламент за влизане в такова, а това вероятно е формалност.
Още: "И Азербайджан обяви военно положение"