Словашкият премиер сравни COVID-19 с комунистите

17 ноември 2020, 10:43 часа 1598 прочитания 0 коментара

Словашкият премиер Игор Матович сравнява пандемията на коронавирус с управлението на комунистическата партия в страната между февруари 1948 г. и края на 1989 г. , съобщи ТАСС, цитирана от БГНЕС.

Още: Дронове спряха десетки полети на летището в Мюнхен

Още: Взривове в завод на руски олигарх с бизнес и в България (СНИМКИ)

"Трябва да се борим с коронавируса, както по-рано с комунистите", каза Матович късно в понеделник след срещата на кризисния център за борба с коронавирусната инфекция в републиката.

"Това бяха и чужденците, които ни съсипаха живота и не ни позволиха да дишаме свободно. Сега тук имаме нещо, дошло отвън, коронавирусът", каза словашкият премиер.

Матович направи изявлението преди Деня на свободата и демокрацията, официален празник в Словакия и Чехия.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.10.25 - Кремъл реагира нервно на новина за "Томахоук"

Още: Путин: Тръмп е комфортен събеседник (ВИДЕО)

На 17 ноември 1989 г. силите за сигурност на Чехословашката социалистическа република предприеха репресии срещу демонстрацията на студенти в Прага. Това събитие предизвика т. нар. Кадифена революция, която през декември същата година доведе до смяна на политическия режим в тогавашната Чехословакия.

Словашкият парламент прие закон по-рано този месец, обозначаващ Комунистическата партия на Чехословакия (съществувала в периода 1921-1990 г.) и нейния регионален клон, Комунистическата партия на Словакия (създадена през 1948 г.), като престъпна организация.

Според последните данни обемът на случаи на коронавирус в Словакия надвишава 87 000. Около 526 граждани са починали от усложнения, причинени от коронавируса през последните осем месеца и половина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес