По време на дебатите в Европейския парламент относно доклада за напредъка на Северна Македония към членство в ЕС се открои словенската евродепутатка Ирена Йовева от местната партия Gibanje Svoboda, част от групата на "Обнови Европа" в ЕП. В интервю за медии в югозападната ни съседка, дадено ден преди гласуването, тя обяви, че ще се противопостави на предложенията за отпадане на текстовете, свързани с македонския език и идентичност. Йовева заяви, че "в пленарната зала ще се чуе македонският език".
В крайна сметка всички референции към "македонски език" и "македонска идентичност" отпаднаха от годишния доклад, изготвен от австрийския евродепутат Томас Вайц и предизвикал остро напрежение между София и Скопие: Окончателно: Европарламентът одобри доклада за Северна Македония, "македонски език и идентичност" отпадат.
На 18 юни 2025 г. българският външен министър Георг Георгиев заяви, че „македонският език и идентичност не са предмет на международно право“ и не трябва да влизат в критериите за разширяване на ЕС.
Ирена Йовева пази македонския език в Европейския съюз
Снимка: europarl.europa.eu
В рамките на дебата Йовева изпълни обещанието си – не само критикува спорните текстове, но и се обърна към залата на македонски език, заявявайки, цитирана от БТА: "За да съществува македонският народ, не му е нужно вашето разрешение, но на вас, за да го признаете, са ви нужни честност, интегритет и смелост".
Още: Мицкоски дърпа лъва за опашката: Бивш посланик разкритикува Северна Македония
Тъй като македонският език не е сред официалните езици на ЕС, изказването ѝ не беше преведено, но кадри с речта ѝ бързо се разпространиха в медиите в Северна Македония и в социалните мрежи, предизвиквайки бурна реакция на одобрение.
Што убаво им се обрати во Стразбур, на македoнски, да ја разберат сите. 🥰🇲🇰
— Атлетичарката (со книгите) (@Kiradjiewa) July 8, 2025
Словенечката пратеничка, Ирена Јовева, до бугарските колеги на македонски: За да постои, на македонскиот народ не му треба ваша дозвола!@IJoveva pic.twitter.com/ZGB6ole8jW
Действията на Йовева предизвикаха еуфория в обществото и медиите в страната. Това бе подсилено и от факта, че Европейският парламент прие изключително критичен годишен доклад. Медиите в югозападната ни съседка обявиха Йовева за „новата героиня на Македония“, заявявайки, че името ѝ трябва да се изписва със златни букви. Журналистът Люпчо Златев я обяви за „личност на годината“ за 2025 г.
Още: Кризисен ПР на Мицкоски: България е виновна за всичко лошо в Северна Македония
Коя е словенската евродепутатка?
Ирена Йовева е родена на 26 февруари 1989 г. в град Кран - тогава в Югославия, сега - в Словения. Преди да стане евродепутат, е работила във вътрешнополитическата редакция на Словенската агенция по печата (STA) и като журналист в новинарската програма 24UR по POP TV.
Израства в работническо семейство в Йесенице. Родителите ѝ се преместват в Словения повече от десетилетие преди нейното раждане като икономически мигранти от днешна Северна Македония, тогавашна Югославия. След като завършва средното си икономическо училище в Радовлица, тя продължава образованието си във Факултета по социални науки в Любляна. Завършва специалност „Международни отношения“, а през 2017 г. получава магистърска степен по „Световни изследвания“, като се фокусира върху подхода на Европейския съюз към македонския национален въпрос.
Снимка: europarl.europa.eu
Същевременно обаче медиите в Северна Македония пропуснаха да отбележат един ключов детайл от нейната биография – че Ирена Йовева е наполовина българка. В интервю пред словенска медия от 21 април 2024 г. тя заявява, че баща ѝ е „българин от Сърбия“. В действителност бащата на Йовева е родом от град Босилеград в Сърбия. Босилеград е населен е предимно с етнически българи, като България официално признава живеещите там за част от историческата си диаспора.
Още: Ново ниво на напрежение: Мицкоски нарече българския външен министър "мишка" (ВИДЕО)
По времето на Югославия бащата на Йовева първо се установява в град Кочани, където среща майка ѝ, а през 1979 г. двамата се преместват в Словения. Десет години по-късно там се ражда Ирена.
В публични изказвания Йовева често подчертава, че носи двойна идентичност – словенска и македонска. В действителност обаче, тя има законово основание и за българско гражданство. Съгласно чл. 15 от Закона за българското гражданство, лице с български произход – включително когато произходът е от родител, баба или дядо – може да придобие българско гражданство, без да е необходимо да пребивава в страната. Ако реши да се възползва от това свое право, Ирена Йовева ще може официално да заяви три идентичности: словенска, македонска и българска.