Украйна "постигна много" при офанзивата си в руската Курска област, но е трудно да се каже как ще се развие ситуацията по-нататък, заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
Още: Италия: Москва иска да отвлече вниманието от войната, докато превземе Киев
"Само украинците могат да направят трудния избор, който е необходим, като например къде да разположат силите си и какъв тип война е подходящ в тази ситуация", каза Столтенберг пред журналисти в Осло.
Още: Транспортен колапс в Киев заради най-дългата досега въздушна тревога (ВИДЕА и СНИМКИ)
Руските въоръжени сили настъпват в източната част на Украйна, докато украинските войски предприеха смело навлизане в руската Курска област, където на 6 август започна най-голямата чуждестранна атака срещу Русия след Втората световна война, предава БТА.
Още: Недостиг на вода и в Северна Македония
Столтенберг заяви, че Украйна има право на самозащита, включително с ракети с голям обсег, които могат да достигнат военни цели на руска територия. "Радвам се, че много страни от НАТО дадоха такава възможност, а тези, които все още имат ограничения, ги смекчиха, така че Украйна да може да се защитава", каза той.
Още: По искане на Киев: Столтенберг свиква заседание на Съвета НАТО-Украйна
Още: Русия може да атакува с дронове всички европейски столици, с изключение на една
Още: Пуснаха го в дивата природа: Приключи одисеята на лоса Емил в Австрия (ВИДЕО)
Според германското списание "Шпигел" утре украинският президент Володимир Зеленски ще участва в среща на групата "Рамщайн" - коалиция от държави, доставящи оръжие на Украйна. Очаква се той да поиска увеличаване на доставките на оръжие, по-конкретно на ракети с голям обсег, отбелязва Ройтерс.
Зеленски призова съюзниците си да помогнат с противовъздушна отбрана и да премахнат ограниченията, които не позволяват на Киев да използва дарените оръжия за удари дълбоко навътре в Русия.
Още: Столтенберг: Европа трябва да се готви за 10-годишна война в Украйна
Още: Плашат с клане училища и болници в Румъния
Още: Крал Чарлз III даде категоричен знак, че принц Хари няма половин място в Бъкингамския дворец
По-рано Столтенберг заяви на конференция, че не вижда непосредствена военна заплаха срещу страните от НАТО, но заяви, че съществува постоянна опасност от тероризъм, кибератаки и саботажи.