Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страховита руска ядрена подводница облъчва океана с радиация (ВИДЕО)

17 октомври 2023, 05:55 часа • 16784 прочитания

В океана вече има от какво да се страхуваме - от жестоки акули до небрежни петролни разливи. Сега обаче научаваме за един съвсем различен вид "разлив", който прави океана по-опасен отвсякога.

Според IFL Science руска подводница, потънала край бреговете на Норвегия през 1989 г., е изпуснала радиация в океана, вероятно от двете ядрени торпеда, които корабът е носил.

Каква е подводницата?

Конкретният тип руска ядрена подводница е известен като "Комсомолец" К-278. Въведена за първи път в експлоатация през 1983 г. от Съветския съюз, тя е била страховит военен плавателен съд в разгара на Студената война. По-специално този тип подводници будеха страх, защото титаниевият им корпус (изключителна рядкост при подводниците по онова време) позволява да се спускат на 3000 фута под водата.

Благодарение на тази особеност тази ядрена подводница е била наистина единствена по рода си. Ето защо беше толкова разочароващо за Русия (и за военноморските ентусиасти като цяло), че този плавателен съд потъна през 1989 г. Той обаче не е бил загубен в битка: вместо това съдът е потънал заради пожар на борда, излязъл извън контрол.

Въпреки че тази ядрена подводница може да е била най-съвременна по онова време, хората на борда все пак е трябвало да се справят с механични неизправности като късо съединение, а подобни проблеми могат да доведат до фатални последици. Точно това се случило, когато такова късо съединение предизвикало пожар на кърмата, който довел до проблеми с електричеството в цялата подводница. Това довело до изключване на водния реактор под налягане на плавателния съд и след като екипажът не успял да потуши пожара или да възстанови електрозахранването, по-голямата част от него в крайна сметка умрял поради хипотермия, след като ядрената подводница потънала на океанското дъно. За щастие 27 души от екипажа успяват да избягат от потъващия кораб и вероятно са си представяли, че тяхната подводница никога повече няма да нарани никого. Това предположение обаче се оказва погрешно.

Когато през 2019 г. норвежки изследователи сканират района, те откриват, че във водните проби, взети от останките, радиацията е 800 000 пъти по-висока от нормалното за района. Очевидното заключение въз основа на тези констатации е, че тази ядрена подводница от епохата на Студената война изпуска радиация във водата.

Въпросните изследователи не са успели да определят дали откритата радиация произхожда от ядрените торпеда, които подводницата е носела, или от ядрения реактор на плавателния съд.

Въпреки че и двата резултата звучат много страшно, норвежките изследователи наблюдават нивата на радиация във водата около тази ядрена подводница от началото на 90-те години. Те са установили, че плавателният съд се намира достатъчно дълбоко под водата, че дори да се освободи цялата останала радиация, "въздействието ѝ върху заобикалящия я морски живот би било незначително".

Когато става дума за истории за потънали ядрени подводници, които изпускат радиация в океана, това вероятно е най-положителният резултат, на който бихме могли да се надяваме. Изглежда, че няма опасност Годзила или други облъчени чудовища да оживеят от тази радиация. Все пак можем само да се надяваме, че целият този страшен инцидент, свързан с подводницата и последвалото изтичане на радиация, ще послужи като важно напомняне за всички народи по света да се съсредоточат върху защитата и опазването на нашите води и океанския живот в тях, предава БГНЕС. 

ОЩЕ: Слух: Най-голямата руска ядрена подводница е тръгнала към Сирия 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес