Сърбия изнудва ЕС за членство, за да наложи санкции срещу Русия

26 юли 2025, 10:12 часа 2891 прочитания 0 коментара

Сърбия ще подкрепи налагането на санкции срещу Русия, но при едно условие - след като присъединяването на страната към Европейския съюз стане очевидно. Това заяви сръбският министър на европейската интеграция Неманя Старович в интервю, публикувано от австрийската информационна агенция APA на 25 юли. Белград, официален кандидат за членство в ЕС от 2012 г., отдавна изразява амбицията си да се присъедини към блока, но постигна само ограничен напредък. Причината - Брюксел има опасения относно върховенството на закона в западната ни съседка и във връзка с продължаващото напрежение с Косово.

Още: Политици от партията на Вучич хвърляха яйца и бутилки по протестиращи в Сърбия (ВИДЕО)

"Икономически прагматизъм"

Старович заяви в интервюто, че макар Белград да не се е присъединил към санкциите на ЕС срещу Москва, решението отразява икономически прагматизъм, а не политическо приобщаване.

"Русия няма да бъде засегната изобщо, но сръбската икономика ще бъде засегната в огромна степен", каза министърът.

Сърбия е готова да подкрепи санкциите на ЕС, "когато членството в ЕС е на хоризонта", заяви още Старович. Според министъра това ще означава няколко месеца преди датата на присъединяване.

Още: Времето на Путин изтича: Тръмп обмисля вторичните санкции

Критики, че Сърбия не помага на Украйна - и отговор от Белград

В отговор на обвиненията, че Белград не подкрепя достатъчно Украйна, Старович подчерта, че Сърбия "ясно и недвусмислено" е осъдила войната на Русия срещу Украйна. "Когато ни критикуват за това, отговорът ми е прост: нека украинците говорят сами за себе си", каза той.

Сръбският президент Александър Вучич се стреми да поддържа баланс между Русия и Запада. През май руската външна разузнавателна служба обвини Сърбия, че доставя оръжие на Украйна — твърдение, което Белград отрече. Според разследване на Financial Times от 2024 г. сръбски боеприпаси са достигнали Украйна чрез посредници.

Още: МВнР размаха пръст на Русия, която замеси България в "контрабанда" на оръжия за Украйна (ВИДЕО)

На фона на нарастващия контрол, на 23 юни Вучич обяви, че страната спира износа на оръжие, позовавайки се на националната сигурност и икономически съображения.

Вучич и отношенията с Киев и Москва

По-рано през същия месец, на 11 юни, Вучич направи първото си посещение в Украйна, за да участва в срещата на върха Украйна-Югоизточна Европа в Одеса. Въпреки че не подписа декларацията, осъждаща агресията на Русия, той използва срещата на върха, за да подчертае готовността на Сърбия да предложи "практическа помощ" на Киев - например помощ за възстановяването на разрушените градове.

Още: "Пряк опит за сплашване": Вучич се прицели в сръбски борец за свобода на словото

Визитата на Вучич последва спорното му пътуване до Москва на 9 май за честванията на Деня на победата в Русия. Сръбският президент беше един от малкото европейски лидери, които присъстваха на събитието, което отчасти послужи като пропаганда за пълномащабната инвазия на Русия.

Сърбия остава една от последните страни кандидатки за членство в ЕС, които не са наложили санкции на Русия.

Още: Сърбия изгони руски фотограф - снимал протестите срещу Вучич

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес