С посланието "Няма да копаете" протестиращи в град Валево, Западна Сърбия, снощи се обявиха срещу добива на литий и други суровини в региона, съобщават местните медии, цитирани от БТА. Демонстрацията бе организирана от групи граждани от градовете Валево, Лозница и Шабац и сдружението "Не даваме Ядар". Преди протестното шествие се състоя митинг срещу плановете за добив на литий и други суровини в западната ни съседка.
Студенти и инженери не искат замърсяване на околната среда
Целта на протеста бе да се изрази нежеланието на гражданите от Западна Сърбия чуждестранни компании, в името на печалбата, да излагат на риск от замърсяване околната среда, чистата вода и плодородните почви, отбелязва РТС.
Още: "Пряк опит за сплашване": Вучич се прицели в сръбски борец за свобода на словото
Няколко студенти пристигнаха на велосипеди от Шабац, а пред събралите се граждани говориха минни инженери, хидролози, преподаватели и студенти от цяла Сърбия.
Инцидент пред централата на управляващите
След снощния протест се стигна до инцидент пред централата на управляващата Сръбска прогресивна партия на президента Александър Вучич във Валево. Докато протестиращи лепяха на вратата на централата надписи "Няма да копаете", маскирани мъже от помещението на партията хвърляха яйца и бутилки с вода по гражданите. Събралите се им върнаха хвърлените предмети, а някои от тях след това разбиха витрините на помещението, информира РТС.
Масови протести срещу добива на литий бяха организирани в Сърбия миналата година, но след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември 2024 г., при което загинаха 16 души, общественото внимание смени фокуса си. Трагедията в северния сръбски град предизвика вълна от протести начело със студенти, като бе издигнато искане за насрочване на предсрочни парламентарни избори.
Още: Сърбия изгони руски фотограф - снимал протестите срещу Вучич
Демонстрациите в страната си приличат по едно - цялата гражданска енергия е насочена към президента Вучич и правителството в Белград.
Проектът "Ядар": мощни критики
Същевременно проектът "Ядар" за добив на литий в Западна Сърбия на мултинационалния минен гигант "Рио Тинто" (Rio Tinto) получи нов тласък в началото на юни, след като ЕС го включи в списъка си със стратегически нови проекти за критични суровини, добивани извън блока.
Властите в Сърбия, която е страна кандидат за членство в ЕС, виждат в проекта възможност за икономическо развитие и повишаване на жизнения стандарт. От години обаче тази идея се сблъсква с недоволството на граждани, политици и екоаткивисти. Новопридобитият статут беше посрещнат с критики.
Още: Протестите в Сърбия срещу добива на литий пак се възобновиха