Продоволствените доставки в целия свят ще бъдат „масово прекъснати” от коронавирусна криза и ако правителствата не действат, броят на хората, страдащи от хроничен глад, може да се удвои, предупредиха някои от най-големите световни хранителни компании, цитирани от британския вестник The Guardian, цитирани от "Фокус". Ето какво гласи анализът:
Още: Китай преметна Русия с милиони за неработещи китайски антидрон пушки
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
"Юниливър", "Нестле" и "ПепсиКо", заедно с организациите на земеделските производители, фондацията на ООН, учени и представители на гражданското общество са писали до световните лидери, призовавайки ги да запазят границите отворени за търговия, за да помогнат на най-уязвимите общества и да инвестират екологично устойчиво производство на храни.
Те призовават правителствата да „предприемат спешни координирани действия, за да предотвратят пандемията, предизвикана от новия коронавирус да се превърне в глобална продоволствена и хуманитарна криза“. Поддържането на безпрепятствена търговия ще бъде ключово, както и инвестирането във вериги за доставка на храни и защита на земеделските стопани в развития и развиващия се свят, казват те.
Г-20 е подложен на все по-голям натиск да действа: група от нобелови лауреати по икономика и бивши висши служители на банката за развитие писаха до форума, заявявайки, че ще са необходими трилиони долари, за да се помогне на развиващия се свят да се справи с пандемията от новия коронавирус. Тази седмица повече от сто бивши ръководители на правителства, включително Тони Блеър, Гордън Браун и Никола Саркози, също призоваха Г-20 да действа спешно или рискува повтарящи се епидемии.
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Въпреки това са съгласувани малко координирани действия. Организацията на ООН по прехраната все повече се притеснява, че макар и реколтите да са добри и да се произвежда достатъчно храна, която да изхрани света, ограниченията за износ или тарифите на някои правителства могат да създадат недостиг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Спешното предупреждение от лидерите в хранителната индустрия идва, след като някои страни започнаха да ограничават определени храни. Ограничаването на движението на хора, поради блокиране, също заплашва да създаде недостиг на земеделска работна ръка в решаващо време за производството и прибирането за много култури.
„Рискът от големи прекъсвания на доставките на храни през следващите месеци нараства, особено за страните с нетен доход от храни, много от които са в Африка на юг от Сахара“, предупреждават в писмото си лидерите на хранителната индустрия.
Пристанищата и границите трябва да бъдат отворени за търговията с храни, призовават те, а големите държави износители на храни „трябва да заявят ясно, че ще продължат да снабдяват изцяло международните пазари и клиенти“.
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Тъй като хората губят работата си или доходите им спадат поради блокирането или влошено здраве, гладът вероятно ще се увеличи. „Няма да е трудно да се предвидят сценарии, при които броят на хората, страдащи от глад на ежедневна база, които вече се изчисляват на над 800 милиона, ще се удвоява през следващите месеци, с огромен риск от повишено недохранване и детска смъртност“, предупреждават компаниите.
Ще бъдат необходими насочени програми за хранителна помощ от страна на правителството, частния сектор и благотворителни организации, както и мрежи за сигурност на доходите, се казва в писмото. Паричната помощ трябва да бъде насочена спешно към развиващия се свят и това трябва да надхвърли облекченията на дълга, които някои държави предложиха."
Всичко за коронавируса СЛЕДЕТЕ ТУК.