Два руски щурмови изтребителя Су-30 бяха свалени при изглежда най-масираната украинска атака с дронове и ракети срещу цели на Кримския полуостров, извършена в малките часове на 3 май тази година. И постижението, по данни на ръководителя на Главното разузнавателно управление на Украйна (ГУР) генерал Кирило Буданов, беше извършено от украински морски дронове – модел "Магура 7", които са въоръжени с ракети.
Още: Куп дронове и ракети: Украйна атакува, Русия трепери за Кримския мост (ВИДЕО)
Когато новината за минимум един свален Су-30 превзе и руските военнопропагандни канали в Телеграм, масово се казваше, че руският изтребител е свален с ракета R-73. Само че Буданов даде друга информация – морските дронове са били въоръжени с американски ракети AIM-9 Sidewinder. Тези ракети са "въздух-въздух" и за пръв път потвърдено във военната история такова оръжие успешно е използвано от дрон за сваляне на самолет, пише украинското специализирано издание Defense Express. А Буданов уточни, че двата руски изтребителя са свалени при операция с общо 3 морски дрона "Магура 7", като единият е играл ролята на примамка. Операцията е била под шапката на ГУР.
Още: Руски изтребител и руски военен хеликоптер - жертви на украински морски дронове (ВИДЕО)*
Основи на успеха
Defense Express коментира, че използването на Су-30 срещу украински морски дронове всъщност е ход, продиктуван от страх от страна на руснаците. Какъв страх – в края на 2024 година Украйна успя да свали два руски хеликоптера Ми-8 с морски дронове. Операцията тогава отново беше на ГУР: Украйна свалила не един, а два хеликоптера Ми-8: Твърдения в руски източници (ВИДЕО)
Русия използва патрули от хеликоптери Ка-29 и тубровитлови самолети Бе-12 (Чайка) за борба с украинските морски дронове. Но Су-30 е далеч по-бърз и маневрен – той вдига 1350 км/ч, докато Бе-12 развива 320 км/ч, а Ка-29 – 280 км/ч. Именно затова след украинския удар в края на 2024 година руснаците са почнали да включват Су-30. Проблемът, обаче, е следният – независимо какво използват за борба срещу украинските морски дронове, руският подход остава един и същ: Стрелба с 30-мм оръдие или пускане на бомби, когато целта бъде визуално фиксирана от пилотите. Това означава, че каквато и летателна машина да се използва, тя идва близо до дроноветел, в обхвата на оръжията им.
Сега, след загубата на два Су-30, руското командване ще трябва да мисли как да стреля срещу морски дронове от по-голямо разстояние. А това значи допълнителни трудности за Русия при борбата с безпилотните системи. Щом е опасно да стреляш по морски дронове от дистанция, в която ги виждаш без специални прибори, ще трябва да се ползват по-сложни и скъпи оръжия, с прецизно (навигацинно) насочване и пуск само по прибори - съответно, борбата с украинските морски безпилотни машини ще стане по-скъпа. А след като вече има успех на дронове с ракети срещу изтребители, със сигурност ще започнат опити безпилотните машини да бъдат въоръжени и с по-далекобойни ракети - защо не дори балистични. Тоест, вече говорим за бъдеще, в което морските дронове биха могли да са платформа, увеличаваща дори обсега на по-далекобойни ракети, защото и платформата се движи.