Украйна е поръчала десетки хиляди "дронове-убийци" с изкуствен интелект

16 ноември 2024, 21:51 часа • 9558 | прочитания

Украинското небе скоро ще бъде защитено от десетки хиляди FPV-дронове с изкуствен интелект.

Още: "Ще осигурим дрон за всеки руски окупант": Зеленски пак отговори на Путин (ВИДЕО)

Още: Има резултат от срещата между пратеника на Тръмп и Лукашенко (ВИДЕО)

Всеки дрон е оборудван с малък бордови компютър, известен като Skynode и проектиран от базираната в САЩ компания Auterion. Впрочем и други компании, много от които украински, също успешно са тествали подобни автоматизирани системи за работа на бойното поле. Например, Vyriy Drone, водещ украински стартъп за дронове, обяви, че ще произведе няколко хиляди дрона с автопилот от този месец. И той не е единствен - други украински компании също увеличават производството.

Новата технология с оптично насочване помага да се заобиколят смущенията от електронното заглушаване. Отделно предимство е, че дроновете мога да бъдат управлявани на рояци в напълно автономен полет, съобщава The Wall Street Journal.

Още: Северна Корея започва масово производство на дронове камикадзе

Още: Взривен руски влак в окупираната част на Украйна: ГУР се прояви (СНИМКА)

Още: НАТО няма да обърне внимание на Украйна на годишната си среща на върха

Киев ще получи десетки хиляди такива дронове, които ще бъдат вкарани в употреба на фронта в началото на следващата година. 

Увеличаването на производството на украински дронове до промишлен мащаб, а не само до прототипи, се очертава да бъде голям пробив.

Още: Зеленски поиска наказания за германски и чешки компании, доставящи материали на руската военна индустрия

Още: Путин докара руската икономика до ръба на пропастта: 2 години тя се държеше на стероиди и прегря

Използването на компютърно управлявани дронове е силно обещаващо, тъй като значително ще намали броя на военните, необходими за изпълнение на задачи от идентифицирането на цели до тяхното поразяване.

Освен това тези дронове предлагат евтина алтернатива на далеч по-скъпите ракети и артилерийски снаряди. Така например, основателят на Vyriy Drone Олексий Бабенко казва, че компанията му се стреми да поддържа цена под 50 долара (по-специално компютърът е на цена около 15 долара, а използваната камера струва приблизително също толкова), като при това по-голямата част от компонентите за дрона се произвеждат в Украйна.

Още: ЕС иска да чипира всички кучета и котки

Още: "Кой ни е дошъл на гости? Най-известният човек в медиите": Лукашенко прегръща специалния пратеник на Тръмп в Беларус (ВИДЕО)

Всичко това ще помогне на Украйна да поддържа отбраната си, ако администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп намали финансирането за украинската армия.

Още: Русия привежда атаките с дронове “Шахед“ срещу Украйна в 24-часов режим

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес