Украйна печели психологическата война срещу Русия

11 септември 2024, 17:33 часа • 3872 | прочитания

Операция "Курск" на украинските военни е форма на психологическа война. А иронията е, че за диктатори като Владимир Путин именно тя е в основата на тяхното управление и те никак не обичат, когато използват собствените им инструменти срещу тях самите. Това пише експертът по отбрана и национална сигурност Майкъл Пек в статия за CEPA.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Диктаторите водят психологическа война "срещу собственото си население, за да сплашат всяка потенциална политическа опозиция, за да сплашат другите държави, да убедят съперниците и потенциалните си жертви в безсмислието на съпротивата и да подкопаят националния дебат", казва аналитикът.

Путин прекара години наред в целенасочено подкопаване на Украйна, включително чрез дезинформация, превзе Крим с оръжие, бомбардира украинските градове. А сега ситуацията се промени и на него му се налага да реагира на действията на Украйна, смята експертът.

Още: Започнахме спецоперацията понеже...: Песков с нова невероятна причина за войната

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Путин ще трябва да се замисли дали може да се довери на своята армия за защита на границите на Руската федерация и да обясни на народа си защо стана така, че една война, която уж трябваше да предотврати "заплахата от нахлуване на НАТО" завърши именно с нахлуването на чужди войски в Русия.

"Критиците на операция "Курск" отбелязват, че Путин не е преместил войски от Източна Украйна, където руснаците продължават да напредват бавно, но стабилно... И че е било по-добре Украйна да използва войските си за укрепване на отбраната си в източните и южните си области вместо в Курск. Но точно това иска Путин: Украйна да продължи да танцува под свирката на Москва, изтощавайки най-добрите си войски и оборудване", добавя Майкъл Пек. 

Още: Успяхме да им попречим: Сирски за истинската цел на операция "Курск"

Според него операция "Курск" е позволила на Украйна да внесе несигурност в уравнението. Сега е налице рискът дали Украйна няма да реши да нападне някоя друга част от Русия. "Диктатори като Путин, въпреки цялата си заплашителност, мразят най-много от всичко тъкмо несигурността", завършва анализаторът.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес