Великобритания удължи с още четири месеца държавната схема за запазване на работните места, която е една от най-скъпо струващите финансови програми за смекчаване на негативните последици от коронавирусната криза, но властите в страната посочиха, че в скоро време работодателите ще трябва да помогнат за покриване на разходите по нея.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Финансовият министър Риши Сунак заяви пред парламента на страната, че до края на юли няма да има промени в схемата, покриваща в момента 80% от заплатите на 7,5 милиона британски трудещи се, които са временно съкратени, предаде Reuters, цитирана от БНР.
От август обаче схемата ще продължи с по-голяма гъвкавост в подкрепа на преходния период за завръщане обратно на работа, което ще позволи на работодателите, които понастоящем използват схемата, да върнат на непълно работно време служителите си, които се намират в принудителен отпуск.
"Ще помолим работодателите да започнат да споделят с правителството разходите за изплащане на заплатите на хората", отбеляза Сунак.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Очаква се Коронавирусната схема за задържане на работа да намали ръста на безработицата във Великобритания. Но при сума от около 10 млрд. паунда на месец, стойността на тази програма в подкрепа на заетостта се доближава до размера на парите, които Великобритания харчи за своите обществени здравни услуги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
По-рано Риши Сунак заяви, че подобни нива на държавните разходи са неустойчиви.
От своя страна група на работодателите заяви, че включването на служители на непълно работно време в схемата за принудителен отпуск ще помогне на компаниите да се възстановят, но заяви, че има нужда от повече информация за това как компаниите ще трябва да правят съответните вноски.
"Много фирми, които обикновено са в стабилна ситуация, все още се намират в тежко положение", посочи пред Ройтерс Едуин Морган от Института на директорите.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Финансовият министър Сунак отбеляза, че ще предостави допълнителни подробности по схемата до края на месец май.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 12 май