Вредни ли са газовите печки и котлони?

8621
Вредни ли са газовите печки и котлони?
Снимка: Getty Images/Guliver

Всеки, който готви на газ, се радва на плюсовете - директен огън, температура и пламък, които лесно се регулират. Няма нужда от специални съдове като при индукционните котлони, а и готвенето на газ е по-евтино, отколкото на ток.

Въпреки това газовите печки постоянно се обсъждат. Така например сега се очаква да бъдат забранени в повечето новопостроени сгради в Ню Йорк от 2026 година нататък. Главната цел е да се ограничат парниковите газове. Освен това обаче газовите котлони създават и рискове за здравето, пишат изследователи от университета Станфорд в научното списание Science Advances.

"Проблем за цялото семейство"

Още: САЩ временно свалиха санкциите срещу руски банки заради петрол и газ

В тази публикация учените се занимават най-вече с негативните ефекти на азотния диоксид. Той се отделя в големи количества като страничен продукт от горивните процеси, например в промишлени предприятия, електроцентрали и отоплителни системи. Основният източник обаче е автомобилният трафик.

Азотният диоксид се отделя и при готвене на газ, а замърсяването на въздуха с него далеч не се ограничава само до кухнята, предупреждават изследователите. "Не очаквах, че нивото на замърсителите в спалнята ще надвишава здравните препоръки цял час след използването на газовата печка и ще остане високо в продължение на няколко часа", казва Роб Джаксън, професор в Станфорд. Той е един от авторите на проучването. "Излагането на тези изпарения не е проблем само за готвачите, а за цялото семейство", казва той.

Какви рискове за здравето носи азотният диоксид

Азотният диоксид е токсичен окисляващ дразнещ газ, който може да увреди лигавицата в целия дихателен тракт, особено в бронхите и алвеолите. Това може да доведе до задух, кашлица или бронхит. Сред последствията от поемането на азотен диоксид са и повишената податливост към респираторни инфекции или намалената белодробна функция.

Още: Енергийният министър обсъди с ОМВ добива на нефт и газ в Черно море

Хората с респираторни заболявания като астма и хроничен бронхит, хората със сърдечни проблеми и деца, които имат забавено развитие на белодробната функция, се считат за рискови групи за излагане на азотен диоксид.

За това предупреждават и авторите на изследването - те преценяват, че миксът от газове, които се отделят при готвене на газ и пропан, са причинили до 200 000 случая на астма у деца в САЩ. Според учените една четвърт от тези случаи може би се дължат на вредата от азотния диоксид. Освен това според тях 19 000 смъртни случая годишно се дължат на дългосрочно излагане на азотен диоксид в дома.

Учените обаче подчертават, че това са само средни стойности, тъй като не се взема предвид дълготрайното излагане на екстремно високи нива на азотен диоксид за кратко време, каквато е ситуацията с газовите печки в дома. Освен това изчисленията се базират на предходни изследвания на ефекта от азотния диоксид в отворени пространства, където има замърсяване и от превозни средства и електростанции.

Каква е ролята на газовите печки за здравето

Още: С какво газовите котли от Аристон привличат потребителския интерес

Учените от Станфордския университет вече са публикували няколко проучвания за вредите от използването на газови котлони. Предходните изследвания разглеждат отделянето на метан и канцерогенния бензен. Последното проучване е само поредно парче от пъзела, което ще помогне да се установи цялостния ефект на газовите печки върху човешкото здраве.

Този път изследователите се съсредоточават върху начина, по който се разпространяват вредните газове, как се акумулират и кога в крайна сметка се разсейват в домашни условия. Огромно значение има, разбира се, и големината на всеки дом.

Резултатите потвърждават също, че храната не отделя никакъв или много малко количество азотен диоксид, докато се готви, както и че електрическите фурни и котлони не отделят азотен диоксид. "Проблемът е в горивото, не в храната", обяснява Джаксън. "Електрическите печки не отделят нито азотен диоксид, нито бензен."

Федералната агенция по околната среда на САЩ пише, че "готвенето и печенето с газови котлони [...] в дома може да доведе до краткосрочно високи нива на азотен диоксид, които бързо намаляват в зависимост от вентилацията на помещенията". Заключението на агенцията е, че при инсталирането на газова готварска печка при планирането може да се вземе предвид аспирация с изходящ въздуховод навън.

Още: БОШ - газови котли с най-висока надеждност и безопасност

Изследователите от Станфорд също така препоръчват използването на аспирационен филтър, както и редовно проветряване, за да се намали нивото на замърсителите.

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Латвийската външна министърка пробяга полумаратон в подкрепа на Украйна: Събрани са 12 000 евро за дронове

Зеленски: Сирски е на предната линия, при Харков позициите ни са подсилени (ВИДЕО)

Неофициално: Втори руски военен кораб е потопен след ракетна атака на Украйна в Крим

Словаците сега се страхуват от полицейска държава: Говори бивш политик и анализатор

Макрон да дойде, за да отърве Кавказ от „съветското иго": Грузинският президент

Туристически кораб и лодка в сблъсък по река Дунав - има жертви и изчезнали

В окупираните територии руснаците правят по-страшни неща, отколкото са правели нацистите: Украински партизанин (ВИДЕО)

Сателитни снимки: Какви са щетите по най-голямото руско пристанище след мощна украинска атака?

Украйна може да е поразила руски военни самолети, рафинерия е извън строя: Украински данни

Още един кораб от Руския черноморски флот е в историята (СНИМКА)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа