Рекорден брой електрифицирани пътнически автомобили е регистриран в Словакия през миналата година, което представлява 11,8% от всички нови пътнически моторни превозни средства (категория M1). Това показва статистика, публикувана от словашката Асоциация на автомобилната индустрия, предаде БГНЕС.
Още: САЩ и Европа натискат Украйна за "финландски" край на войната - но Путин не е Сталин
Още: Сърбия преговаря с Русия за изграждането на АЕЦ
Въпреки че през 2020 г. в Словакия са закупени по-малко превозни средства, увеличението на закупените електрически автомобили е подкрепено от държавни субсидии, заявиха от асоциацията.
За да насърчи продажбите на електрически автомобили, министерството на икономиката на страната предостави 5,2 милиона евро през 2016 г. като държавни субсидии - 5 000 евро за индивидуална покупка на електрическа кола и 3 000 евро за хибрид. За сравнение, министерството предостави субсидии на стойност 5 милиона евро през миналата година с 8 000 евро за индивидуална покупка на електрическа кола и 5 000 евро за хибрид.
Третият кръг на държавна подкрепа - който министерството не очаква да стартира тази година - ще бъде финансиран от средствата на ЕС, отпуснати за програмния период 2021-2027.
Още: Косатки атакуваха яхти-платноходки близо до Португалия (ВИДЕО)
Още: Втора област в Италия узакони асистираното самоубийство