Банките у нас променят начина, по който изчисляват лихвата по кредитите, договорени в евро и швейцарски франкове. Това се налага, тъй като някои индекси LIBOR, често използвани като компонент, на чиято база се определя лихвата по заема, отиват в историята. Считано от 1 януари тази година, британският орган за финансов контрол (Financial Conduct Authority) обяви, че преустановява изчисляването и публикуването на някои индекси LIBOR, сред които LIBOR в швейцарски франкове (CHF LIBOR) и LIBOR в евро (EUR LIBOR), става ясно от уведомление на една от банките на българския пазар.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Това означава, че банките у нас, които използват CHF LIBOR и EUR LIBOR за определяне на лихвите по кредити в евро и швейцарски франкове, трябва да заменят индекса с друг референтен показател. През 2023 година това ще се случи и с договорите за кредити в щатски долари на база USD LIBOR, тъй като британският орган за финансов контрол ще престане да изчислява и този индекс.
Промяната на индексите не изисква клиентите да преподписват договорите за кредит, като смяната няма да рефлектира върху размера на лихвата. Замяната ще се извърши на началната дата на следващия лихвен период по кредита, съгласно условията на сключения индивидуален договор за кредит, пише в обявлението на една от банките у нас.
По подобен начин в средата на 2018 година банките в България трябваше да заменят индекса СОФИБОР, който се прилагаше по заемите, договорени в левове. Причината бе, че Българската народна банка спря да изчислява индекса. Тогава, както и сега, не се налагаше преподписване на договорите за кредит.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Банките, които са използвали индексите CHF LIBOR и EUR LIBOR в определянето на лихвите по заемите, би следвало да уведомят клиентите си за промяната, като това започва да се случва още през миналата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
LIBOR или London Inter-Bank Offered Rate се прилагаше над 40 години по света като измерител на лихвата, която използваха големите международни банки при осигуряване на финансиране помежду им. Тъй като LIBOR се изчисляваше на дневна база, индексът често бе използван като плаващ компонент по договорите за кредит.
През 2008 година разследване на Wall Street Journal разкри, че много банки, участващи във формирането на индекса, са декларирали по-ниски лихви от тези, на които са набавяли финансиране. Така в навечерието на световната финансова криза по онова време, стана ясно, че банките са прикривали финансовото си състояние, което направи изчисляването на индекса към онази дата нерелевантно и провокира редица законодателни промени във Великобритания и Европейския съюз.
Още: Отпускат ли кредити за пенсионери?
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ