Хърватия прави нова голяма крачка към приемането на еврото. От 1 август 2022 г. цените в магазините в страната ще бъдат в две валути – в куни и в евро. Това ще продължи поне година, за да могат гражданите да свикнат с новата валута. Oт 1 януари 2023 г. Хърватия трябва официално да влезе в еврозоната.
Още: Всички карти, банкомати и ПОС терминали на ОББ вече работят нормално
Още: Ще бъде ли повишен кредитният рейтинг на България след зелената светлина за еврото: Анализ
Окончателният график за приемане на еврото обявиха финансовият министър Здравко Марич и управителят на Хърватската народна банка Борис Вуйчич, цитирани от вестник Jutarni list.
Адриатическата държава, която е член на Европейския съюз от 1 юли 2013 г., влезе миналото лято заедно с България в Европейския валутен механизъм (ERM 2), смятан за т.нар. чакалня на еврозоната. Загреб обаче ще изпревари София с цяла година в приемането на новата валута. Българските власти са заложили 1 януари 2024 г. като официална дата за влизане във валутния съюз.
След въвеждането на еврото от 1 януари 2023 г. хърватите ще могат да плащат в куни и евро още две седмици, а след това само в евро.
Още: От лева към евро: Станишев открои рисковете
Още: Доларът се търгува на стойности, невиждани от април 2022 г.
Активна подготовка

Главната логистична дейност е изтеглянето на парите в брой и изсичането на монети. За една година трябва да бъдат изтеглени от обращение почти 1,1 милиарда монети (куни и липа), както и 500 милиона банкноти (куни). "Ще трябва да вземем назаем банкноти евро и да осигурим от 1 януари 2023 г. те да бъдат в ръцете на гражданите", посочи Вуйчич.
Още: "Изчакайте окончателните данни": Петкова за притесненията от свръхдефицит преди еврото (ВИДЕО)
По думите му всички стопански субекти в страната вече се настройват към промяната. Подготовката във фирмите вече тече, а ако на 1 януари влезем в еврозоната, то още от лятото ще трябва да отбелязваме двойни цени, обясни централният банкер на годишен брифинг за журналисти.
Подготовката за въвеждането на еврото е свързана с преразглеждане и промяна в 118 закона и наредби, като най-важният от тях е Законът за еврото, който в момента се подготвя и ще бъде представен през януари. Ключовият закон вероятно ще бъде приет през април, след като е минало и общественото обсъждане, посочи финансовият министър Марич.
Още: За първи път от десетилетия: Световната банка ще финансира ядрени проекти
Още: Еврото достигна нечувани от години стойности спрямо долара
Хърватия трябва да получи зелена светлина от еврозоната до юни 2022 г., за да може да се присъедини от началото на 2023 г. "Всички знаем, че имаме силно евроризирано общество и икономика. И Хърватската народна банка е интегрирана в европейската система на централните банки, така че е естествено да се насочим към това, което е предвидено в споразуменията за присъединяване към ЕС", смята хърватският финансист номер 1.
Какво мислят хърватите за еврото и какви са рисковете, четете в EXPERT.BG.