"Доста добро представяне на държавата, независимо от собствените ѝ нереалистични очаквания", хората на Спецов правят каквото могат – така икономистите Адриан Николов (представител на ИПИ – Институтът за пазарна икономика) и Владимир Сиркаров коментираха данните за изпълнението на държавния бюджет за 2025 година, както и внесеното вече предложение да има "корекции" в държавния бюджет за настоящата година. И двамата обаче обявиха за "абсолютно невъзможни" цели като 33% увеличение на приходите от ДДС. Това очакване значи в България да има "икономически бум, рай", обясни картинно Сиркаров.
Още: Бюджетният дефицит продължава да расте сериозно
Какво точно се предлага да се актуализира в бюджета? Би трябвало да се разбере в Народното събрание днес, 2 юли. Добрин Иванов, изпълнителният директор на АИКБ, сподели вече, че може би ще трябва да има актуализация на държавния бюджет през септември.
Икономически разсъждения
Сега Сиркаров беше категоричен – по разходната част на бюджета може да се действа, може да се орязват или отлагат разходи. И подчерта пред БНТ, че може "да се играе с дълга", защото много години България държеше финансова дисциплина – с много усилия и лишения за българите. Икономистът отново обясни, че темата да се търсят днаъци от "свръхпечалби" е "нонсенс" и това подсказва, че държавата няма идея какво да правим. Николов предупреди, че сигурно в следващите месеци на дневен ред ще излезе и ще се говори за увеличение на ДДС, за обема на социалните осигуровки и дали не трябва да бъде увеличен. Икономистът дори заговори за промяна с швейцарското правило за пенсиите – накратко, пенсиите да се увеличават по-бавно.
Още: Часове наред и отново на тъмно: Бюджет 2025 с 3% дефицит и без вдигане на данъци
Харченето на калпак и удовлетворяването на искания конкретно за заплати и издръжка могат само да увеличат инфлацията. В средносрочен и дългосрочен план позитиви от такива действия няма, каза още Николов. Той добави и нещо особено важно - ако не се краде толкова много, колкото сега, пари ще има.
Сиркаров напомни и, че натискът за увеличение на разходите за отбрана се засилва и вероятно ще трябва да харчим повече. Припомняме, че на срещата на върха на НАТО в Хага миналата седмица беше поет ангажимент разходите за отбрана на страните-членки на Алианса да станат 5% от БВП до 2035 година. Затова и Владимир Сиркаров пак повтори своята рецепта – някои разходи да се отлагат, основно за заплати. Въпрос на аргументация е да бъдат убедени недоволните – да им се каже, че ако не се направи, след година-две и сегашните заплати няма да ги има. А Николов напомни, че като се вдигнаха заплатите в МВР и на военните, нямаше разговор какво ще се подобри в работата им – Още: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%
Николов каза и още нещо - сивата икономика в България е около 21-22% и няма причина да се очаква, че значително се свие в следващите години, само заради приемането на еврото може да бъде оказано някакво положително влияние в тази насока.