Съгласно чл. 44 от Закона за приемане на еврото в Република България при съществена промяна или прекратяване на изготвянето на бенчмарк (лихвен индекс), използван като основа за изчисляване на променливия лихвен процент по договори за кредит, които се превалутират от левове в евро, се прилага алтернативен бенчмарк, който се използва като заместител. Това отговарят от Българската народна банка (БНБ) на въпрос как превалутирането на левовите кредити към евро ще се отрази на начина на формиране на лихвения процент по тях.
Ще има ли промяна?
Промяната на лихвената база към датата на въвеждане на еврото в Република България не трябва да води до формиране на лихвен процент, който е по-висок от лихвения процент, прилаган преди датата на въвеждане на еврото. За промените в договорите за кредит, банките уведомяват клиентите по надлежния ред, предвиден в националното законодателство, уточняват от БНБ.
Още: Цени и заплати след въвеждане на еврото: Прогноза от икономист
От БНБ съобщават още, че централната банка ще преустанови обявяването на основния лихвен процент по чл. 35 от Закона за БНБ от началото на периода след въвеждане на еврото като национална валута. В тази връзка например след приемането на еврото в Република България ще отпадне ролята на ОЛП на БНБ като база за определяне на законната лихва в страната в съответствие със съответната директива.
Българската монета от 2 евро ще има надпис с правописна грешка - било традиция