Вижте как ще изглеждат българските евромонети

9704
Вижте как ще изглеждат българските евромонети
Снимка: iStock

На заседание днес на координационния съвет за подготовката на България за членство в еврозоната са били приети одобрените от Управителния съвет на Българската народна банка (УС на БНБ) художествени проекти за дизайн на българската национална страна на евромонетите от всички номинали: 1 евроцент; 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента; 1 евро и 2 евро, информираха от БНБ.

За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети. Одобрените от Българската народна банка художествени проекти за всички номинали прие и Координационният съвет за подготовка на България за членство в еврозоната.

Още: Нещо интересно става с еврото. И то е от значение за всички българи

Евромонетите имат обща страна и национална страна. Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На тях са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС.

Съгласно нормативните изисквания, всяка национална страна на евромонетите включва задължителни и незадължителни реквизити. Задължителните елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонетите, са изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз; изписване на кирилица на думата "България" като обозначение на емитиращата държава; за българските евромонети от 2 евро - надпис, изписан последователно по гурта, като на едната половина е изписано "Боже пази България", а на втората половина - обърнато изписан същият надпис.

Още: Паричните преводи в ЕС вече ще стават за 10 секунди

Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети, са изписване на кирилица на думата "евро" на монетите от 1 и 2 евро, "стотинка" на монетата от 1 евроцент и "стотинки" на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента и изписване на годината на въвеждане на еврото в България "2025".

За основни елементи на дизайна на националната страна на българските евромонети е възпроизведен дизайнът на настоящите български разменни монети: Мадарски конник - на монети от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента; Свети Иван Рилски - на монета от 1 евро; Паисий Хилендарски - на монета от 2 евро.

Мотивите на БНБ за това са, че символите върху настоящите български разменни монети са утвърдени и добре приети от българските гражданите. Според народната банка този подход ще осигури приемственост от сегашните към новите евромонети в България и лесната им разпознаваемост, като в същото време ще бъде потвърдена и продължена българската идентичност чрез познатите символи на българските монети.

Още: Денков: ЕК може да ни пусне в еврозоната, без да зачита инфлацията (ВИДЕО)

Предстои проектите да бъдат представени за одобрение от страна на Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз и страните членки от еврозоната. След тяхното одобрение тези проекти ще се използват за производството на евромонети с българска национална страна. В изпълнение на меморандума за разбирателство между България, страните членки на еврозоната, и Европейската комисия за започване на производството на евромонети и за подготвителните задачи преди започване на производството.

Първоначално ще бъдат произведени 8 номинала евромонети с българска национална страна в количество до 1 млн. броя за всеки номинал за тестване на качеството на произвежданите монети и сертифициране на българския монетен двор. Реалното производство на необходимите количества евромонети с българска национална страна ще се извършва след решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИНАНСИ:

Финансовото министерство: Фискалният резерв е близо 12 млрд. лв.

Гражданска организация: Депутатите лишиха 15 хиляди души с тежки увреждания от великденски добавки

Хазартни компании: Законовите промени ще ощетят държавния бюджет

БНБ обяви колко е българският външен дълг

Доброволци от Пощенска банка засадиха 1300 нови фиданки в района на село Негован

Важно за великденските добавки към пенсиите: Кой взема и кой - не

Хубави новини за кредитния ни рейтинг от Fitch, но не и за приемането на еврото

БНБ отчете увеличаване на депозитите и свиване на кредитите в края на 2023 г.

Deutsche bank отчете най-високата си тримесечна печалба от 11 години

Рокадите продължават: Смениха и директора на АДФИ

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com