4 доказани начина да защитите доматите по време на горещата вълна

04 юли 2025, 14:58 часа

Съдържание:

Доматите са една от най-популярните култури за домашна градина, но и една от най-предизвикателните. Съвременните хибриди правят отглеждането им малко по-лесно, но въпреки това, отглеждането на здрава реколта изисква известни грижи. Един от по-изненадващите проблеми при отглеждането на домати е реакцията им на прекалено високи температури.

За да защитите ценните си доматени растения в горещини, е важно да поддържате добри температури на растеж – и да се намесите бързо, ако смятате, че гореща вълна или суша ще бъдат проблем. Ако подозирате, че вашите домати ще се нуждаят от защита от прекомерна топлина, прочетете по-нататък за ключовите начини да поддържате растенията здрави и плодовити!

Кога и как да предпазим доматите от топлина

Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада

Доматите виреят при температури до 24-27°C – и дори 32°C за кратък период. Ако обаче температурите достигнат 32-35°C за продължителен период, особено ако е и много влажно, растенията няма да се опрашват.

Твърде дългите периоди на висока температура могат да причинят стрес дори на най-спокойните и лесно развиващи се домати. Що се отнася до опрашването, високите температури влияят върху структурата на цветовете на доматите, което от своя страна пречи на цветния прашец да опрашва успешно близалцето. Цветовете също така са склонни да абортират или да окапват преждевременно, когато температурите са високи, преди дори да може да се случи опрашването.

Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли

Поддържането на здравословни растителни практики ще помогне на много сортове домати да преживеят кратка гореща вълна, но какво друго можете да направите, особено ако няма край на безмилостните температури? Има няколко тайни за отглеждане на домати в много горещи периоди. Ето няколко ключови стъпки, които можете да предприемете, ако искате да знаете как да предпазите доматите от горещи вълни.

  • Изберете топлоустойчиви сортове

В гореща вълна доматените растения с висока толерантност имат естествено предимство. Топлоустойчивите видове домати често са детерминантни сортове, които опрашват и узряват по-рано през сезона, като по този начин избягват екстремните горещини от средата до края на лятото.

Изберете зона от градината, която получава сутрешно слънце с филтрирана светлина следобед. Не забравяйте обаче, че вашите домати все още се нуждаят от 6-8 часа пълно слънце всеки ден.

Още: 5 гениални начина да използвате старите вестници в градината

  • Покрийте доматите си

Ако нямате място, което да осигурява частична сянка следобед, помислете за покриване на растенията през жегата на деня. Можете да използвате почти всичко, за да създадете сянка.

Въпреки това, използвайте стари чаршафи и дори завеса за душ в краен случай. Не забравяйте да покриете растенията с палатка, за да може въздухът да циркулира, като използвате колове или като го драпирате върху въже. Покривайте растенията само когато слънцето се приближи до зенита си. Махнете покривалото, когато температурите паднат под 32°C.

Още: Лунен календар на градинарството за юли 2025 година

  • Поливайте рано и обилно

По същия начин, ако искате да знаете как да поддържате доматите хладни, правилната хидратация е от решаващо значение. Поливайте доматите, отглеждани на земята, рано сутрин, за да предотвратите изпарението. Поливайте доматите обилно в основата на растението. Давайте на растението поне 2,5 см вода дневно, но по време на гореща вълна поливайте растенията 2-3 пъти на ден.

За да проверите дали растенията се нуждаят от вода, забодете пръста си в почвата на дълбочина 5-8 см. Ако почвата е суха, полейте растенията. Не се паникьосвайте, ако растенията увехнат. Това е механизъм за оцеляване. След като температурите се понижат, растението ще се съживи веднага.

Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента

  • Прибирайте реколтата рано

Ако всичко друго се провали, опитайте се да съберете доматите рано. Ако предстои гореща вълна и растението активно произвежда плодове, със сигурност можете да увеличите шансовете си за по-добър добив от домати, като съберете реколтата рано.

Не забравяйте, че плодовете на доматите не е необходимо да узряват на растението. Стига да са достигнали зряла зелена фаза, можете да ги съберете и след това да ги оставите да узреят у дома, може би на кухненския плот или в хартиена торбичка или картонена кутия, съхранявани на хладно и сухо място.

Помогнете на доматените растения да се възстановят след гореща вълна

Още: Деформирани краставици: Какво го причинява и как да си върнете идеалната реколта

Освен грижата за растенията по време на гореща вълна, има и нещо друго, което трябва да имате предвид. Ако вече сте преживели горещо време и се страхувате, че вашите домати са пострадали от гореща вълна, все още има няколко неща, които можете да опитате, за да смекчите щетите, да помогнете на растенията да се възстановят и да спасите реколтата си:

  • Продължавайте да поливате обилно сутрин. Избягвайте поливане през деня. Все пак трябва да избягвате торенето на доматените растения за известно време, докато се възстановят. В противен случай рискувате да ги стресирате допълнително.
  • Дори горещата вълна да е отминала, растението е преживяло стрес и е вероятно все още да е доста горещо навън. Така че може да искате да продължите да осигурявате сянка за растенията по време на обедната жега.

Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме

  • Премахнете всички жълти листа или мъртви листа, които могат да направят стресирания домат по-уязвим за болести и да го отслабят като цяло, което води до други проблеми, като например вредители.
  • Ако все още не сте го направили, помислете за ранно събиране на реколтата. Особено ако растенията не изглежда да се възстановяват от високите температури. Оставете плодовете да узреят вътре в торба или кутия на хладно и тъмно място.

Още: Сянката не е проблем - най-красивите цъфтящи лози за тъмните кътчета на градината

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес