5 неща, които опитните градинари правят всяка пролет за ослепителни божури

13 май 2025, 09:45 часа

Грижите за божурите през пролетта са доста прости, но са необходими, за да се подготвят растенията за предстоящия важен сезон на цъфтеж. На много места издънките на божурите са един от най-ранните признаци на пролетта.

Още: Каква е идеалната дълбочина за засяване на различните семена

Как да се грижим за божурите през пролетта

Има няколко основни задачи, с които трябва да се справите при грижите за божурите през пролетта, за да си осигурите много красиви цветове. Ето какво трябва да се свърши от любителите на божури през пролетта:

  • Почистете лехите

При по-хладен климат божурите често са защитени от студената зима с дебел слой мулч. Първата стъпка от изискванията за пролетна поддръжка на божурите е разчистването на мулча или отпадъците около издънките на божурите, за да могат те да поглъщат така необходимата им слънчева светлина.

Това е и чудесно време за плевене около божурите. Често през пролетта плевелите се появяват преди декоративните растения, а божурите трудно могат да се конкурират с плевелите. Първо оплевете площта с ръце и никога не пръскайте хербициди в близост до короните на божурите или кореновата област.

Още: Защо растенията ви умират: Причини, симптоми и решения за изтощена почва

Ако имате нужда от допълнителна помощ, опитайте да положите няколко слоя хартия за борба с плевелите, преди да мулчирате. Можете дори да сложите хартия директно върху плевелите, ако те са все още малки. Хартията създава бариера, която пречи на плевелите да прорастват през мулча. Освен това спестява много време и енергия за плевене. С напредването на сезона хартията се компостира обратно в почвата.

  • Наторяване

Топящият се сняг и пролетните дъждове могат да отмият ценни хранителни вещества от почвата. Затова намирането на начин за наторяване на божурите е необходима стъпка в процеса на пролетна грижа.

Експертите препоръчват торове с ниско съдържание на азот 5-10-10 или 10-20-20, за да се стимулират силните корени и изящните цветове. Течните торове са най-подходящи за божурите, тъй като те не обичат корените им да бъдат обезпокоявани.

Още: Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете

Никога обаче не трябва да разпръсквате тора върху или твърде близо до короната на божурите, тъй като това може да доведе до изгаряне от торовете и загниване на корените. За да постигнете най-добри резултати, смесете тор с бавно освобождаване в почвата на разстояние от 15 до 46 см. около короната на растението.

Ако почвата около божурите е ерозирала, можете да добавите органичен материал като домашен компост или компостиран кравешки тор около основата на растението. Само внимавайте да не го натрупате твърде много, защото иначе рискувате божурите да не цъфнат.

Още: Тайната на пищния цъфтеж: Грижата за божурите започва с правилното торене

  • Добавете подпорки

Грижата за божурите през пролетта включва и подготовката им за растеж. Тъй като божурите често се преобръщат, особено след снега в края на зимния сезон, много градинари използват колове или клетки, за да подкрепят растенията.

В началото на пролетта, когато растенията са още малки, поставете опори около кълновете на божура. Много по-лесно е да се добавят опори, като пръстени за божури или клетки за домати, сега, отколкото когато божурите вече са големи и се преобръщат. Ранното добавяне на конструкция означава, че растенията могат просто да прораснат през опорите. След това можете просто да ги оставите до есента, когато е време за подрязване на божурите.

Още: Забравете химията: С този домашен тор растенията ви ще растат здрави и буйни

  • Предотвратяване на болести

Макар че обикновено нямат проблеми, божурите са податливи на гъбично заболяване, известно като ботритис. Спорите на гъбичките могат да презимуват в основата на растенията или сред градинските отпадъци. Когато температурите и влажността се повишат през пролетта, гъбичките се разпространяват и нарастват.

За да предотвратите появата на ботритис по божурите, трябва да отстраните всички болни листа от предходната година (ако не сте ги отстранили още през есента) и да се уверите, че мулчът не докосва стъблата на божурите. Това може да доведе до появата на болести по-късно през сезона.

Добре е също така да държите домашните любимци и малките деца далеч от деликатните млади стръкове на божурите през пролетта. Издънките се чупят лесно, което може да доведе до появата на вредители, болести и дори до загиване на цялото растение.

Още: Грижа за божурите през май: 5 неща, които ТРЯБВА да направите, за да цъфтят

  • Премахване на пъпки, за по-големи цветове

За да получите изключително големи цветове, разровете божурите. Какво представлява премахването на пъпките? Това е процес на премахване на по-малките пъпки, за да се насочи цялата необходима енергия към основните пъпки и те да произведат по-големи и по-добре оформени цветове.

За да премахнете божурите през пролетта, просто отщипете малките странични пъпки с палеца и показалеца си, като оставите крайната пъпка да израсне в още по-голям и пищен цвят.

Още: Божурите ви ще цъфтят като никога досега: Ето как се торят и поливат от пролетта до есента

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес