Палмата в многото си разновидности е едно от най-предпочитаните стайни растения. Причината е, че тя внася много свежест и красота във всеки дом. Според формата на листата си палмите са разделени основно на два вида - ветрилообразни и перестолистни и въпреки, че и двата вида не са претенциозни за отглеждане, все пак има няколко особености и правила, които трябва да знаете за тях.
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Пръскане на листата
Един от най-често срещаните проблеми, който се проявява при палмите е този с техните листа, които в не редки случаи изсъхват или падат. Причините за това може да са или появата на някакви вредители по тях, недостатъчното поливане на растението или обратно, неговото преполиване. Повечето от палмите, като драцената например, обичат влагата. Ето защо поне един път в седмицата е добре да пръскате листата им с вода, с помощта на пулверизатор. Така те ще поемат необходимата им влага и няма опасност да изсъхнат.
Как да си отгледаме бананова палма вкъщи
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Още: Антуриумът не иска да цъфти? Направете му тор от този зеленчук и ще се отрупа с цветя!
Влажността на почвата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо на драцената ѝ падат листа? През зимата изисква специални грижи!
Още: Засадете тези 7 цветя сега и се наслаждавайте на разкошна цветна градина още през пролетта
И докато сме още на темата за поливането, трябва да отбележим, че влажността на почвата също е от голямо значение, за доброто състояние на палмите. Те не бива нито да се засушават, нито да допуснете преполиването им, а винаги да се поддържа умерено влажна почва. Голямо значение за това колко често ще я поливате има мястото, на което се намира тя в стаята. През лятото, когато е топло е добре това да става всеки ден, а през зимата през 10 дни. Все пак преди да го направите е добре да проверите горният слой на почвата и да използвате само вода със стайна температура.
Влажността на въздуха и температурата
Влажността на въздуха и температурата в помещението също са много важни. Ако забележите, че листата на палмата започват да се цепят и изсъхват, това е ясен признак, че влажността в помещението не е достатъчно висока. Палмите не обичат и прекалената топлина и студа. Най-благоприятните за тях условия са при температури от около 18 до 25 градуса по Целзий. Сред тях има и видове, които издържат и на по-ниски температури, като хамеропс, ховея и финиковата палма. Въпреки това и при тях тя не трябва да пада под 5-8 градуса.
Още: Не позволявайте да унищожат реколтата ви през 2025 г.: 11 фатални грешки при отглеждането на домати
Още: 7 зеленчука, които да засадите през януари, за да се радвате на богата реколта
Как да отгледаме финикова палма от костилка?
Светлина
Друг много важен фактор за доброто развитие на палмите е и осветеността на стаята. Тук златната среда също е най-благоприятна за тях. Те имат нужда от много светлина, но не и да са изложени пряко на парещите слънчеви лъчи. Добре осветено място, далеч от прозолеца е идеално за тях, но все пак, ако няма такова и трябва да я поставите близо до него, то се постарайте да подсигурите сянка в най-голещата част от деня, като дръпнете пердето.