Градинар издава тайната за богата реколта от репички

21 юли 2025, 16:12 часа

Ако се чудите как да отглеждате репички, сте на правилното място. Тази хрупкава, цветна кореноплодна култура е един от най-лесните за отглеждане зеленчуци и ние имаме няколко полезни съвета от опитни градинари.

Как да предпазим репичките от червеи? Важна е датата на сеитба!

Репичките добавят свеж, пикантен вкус към салатите, но знаехте ли, че можете да ги печете заедно с други кореноплодни зеленчуци? Печенето на репички намалява дразнещия им вкус и вкусът им става по-землист и мек. Ако си отглеждате сами, със сигурност си струва да опитате.

Репичките растат бързо и могат да бъдат готови за консумация четири седмици след засяването при перфектни условия.

Още: Тези мариновани репички станаха любими на домакините – бързи, вкусни и супер здравословни

Как да отглеждаме репички от семена

Можете да посеете семена от репички директно в земята веднага щом почвата се затопли, за да подпомогнете покълването. Можете дори да посеете преди земята да се затопли, като покриете лехата си с агротекстилен плат или клош преди сеитба.

1. Разрохкайте земята до фина орница и посейте семената си на рядко в тясна, плитка сеялка, следвайки инструкциите на опаковката за избрания от вас сорт за разстояние.

2. Покрийте семената с леко поръсване на почва и ги полейте.

Още: Как да отгледате едри и вкусни репички: Ето какво правят опитните градинари

Колко време отнема да растат репичките?

Трябва да видите признаци на покълване в рамките на около 10 дни. След като разсадът стане достатъчно голям, за да може да се борави с него, проредете го, за да оставите разстояние 2,5 см между него, за да може да расте. След около три до четири седмици може да е готов за бране.

Ейми Енфийлд, градинар в Bonnie Plants , казва: „Репичките от червен тип глобус, като Cherry Belle и French Breakfast (леко удължен вид), са сред най-бързо растящите, от засяването до прибирането на реколтата – обикновено три седмици или по-малко.“

Тя предлага следните съвети относно времето за засаждане: „Те трябва да се засаждат през пролетта, когато температурите достигнат 15-19°C през деня. Могат да се засадят отново и през есента, когато температурите започнат да се охлаждат.“

Още: Стъпка по стъпка: Пролетно засаждане на репички

Как репичките растат най-добре?

Репичките растат най-добре в фина почва, с редовно поливане, за да не изсъхнат. Те растат бързо и трябва да се берат веднага щом са готови, за да не се оставят да вдървенеят в земята. Можете също така да отглеждате репички в саксии много успешно, те се нуждаят от широк и дълбок съд, пълен с качествена, добре дренирана почва.

Поради тази причина те са добра култура за засяване с последваща сеитба. Това просто означава да сеят по-малки количества семена наведнъж, като може би се оставят две седмици между всяка сеитба. По този начин няма да имате пренаситен добив, защото, нека си го кажем, никой не иска да яде планини от репички наведнъж.

Каква е тайната на успешното отглеждане на репички?

Още: Как се отглеждат репички в оранжерия

Ейми Енфийлд от Bonnie Plants казва, че има две големи тайни за успешното отглеждане на репички:

1. „Поддържайте почвата постоянно влажна. Репичките не обичат големи колебания във влажността на почвата, така че поливайте винаги, когато горният сантиметър от почвата е сух на допир. В противен случай те са склонни към разцепване и напукване. Разцепването е особено проблематично, когато има огромни колебания между влажно и сухо време в циклите на поливане“, казва тя.

Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си

2. „Проредете разсада, след като поникне. Репичките се нуждаят от около 5-7,5 см пространство, за да растат. Ако растенията са пренаселени, те няма да образуват луковици и ще ви останат само зелени репички (които са годни за консумация).“

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес