През октомври все още има много задачи, в градината, които трябва да свършите. През този сезон ще подготвите градината за зимата и ще си подсигурите добра реколта през пролетта. Така че не се отдавайте все още на почивка, а послушайте добрите градинари и свършете тези задачи в домашната градина.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Задачи в градината през този месец
1. През октомври може да мулчирате зеленчукови лехи и тревистите граници. Така ще подобрите структурата и текстурата на почвата. Това ви е гаранция за по-силни и здрави растения през следващата година.
НЕ забравяйте тези дейности в градината през октомври: Градинарите споделят
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
2. През този месец може да започнете да сеете издръжливи едногодишни цветя, като Нигела, Амми Маджус, Сладка ракета и Дренки. Ако искате да заложите на зеленчуците, фокусирайте се върху пролетен лук и ориенталски листа, които ще презимуват и ще дадат ранна реколта през пролетта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
3. Засадете полска детелина, унгарска ръжена трева и зимна плевелна трева, за да запазите парцела си със зеленчуци покрит за зимата.
4. Октомври е чудесно време, за да засадите луковици, които ще ви радват с цветовете си през пролетта. Такива са нарциси, алиуми, лалета, зюмбюли и други. Луковиците на лалетата могат да се засадят и през ноември, след като температурата на почвата се охлади.
Октомври в градината: Какви дейности очакват градинарите?
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
5. Съберете реколтата от картофи, тиква, тиквички, копър и др. Оставете корените в почвата, за да отделят азот в почвата за реколтата от зеле за следващата година.
6. Изгребете листата от моравата, за да създадете домашна листна плесен, която е отличен подобрител на почвата.
7. Поливайте растенията, за да им осигурите влага.
8. Засадете растения в контейнери за есен/зима, за да осигурите цвят през по-студените месеци. Градинарите съветват да заложите на вечнозелени храсти, чемерики и скимии, цикламени и зимни цъфтящи виоли.