Хортензията (Hydrangea spp.) е цъфтящ храст с големи, кръгли цветове, които добавят разнообразие и богатство към лятната градина. Изобилието от сортове с различни цветове, форми и размери на цветовете позволява индивидуално отглеждане или на групи, както и в контейнери.
Груби грешки при торенето на хортензии, които съсипват и най-силните храсти
Цветът на цветовете на хортензията се определя от pH на почвата. Сините цветове на хортензията се появяват в кисела почва, докато белите и розовите цветове са характерни за алкална или неутрална почва. С други думи, киселинните почви с pH по-ниско от 5,5 ще дадат сини цветове, докато почвите с pH по-високо от 5,5 ще дадат розови, а понякога и червени цветове. Неутралната почва (pH 6-7) ще даде комбинации от сини и розови цветове. Белите цветове не се влияят от pH на почвата, така че белите цветове ще останат такива.
Как и кога да подрежете хортензията за буен цъфтеж – не пропускайте точния момент
Връзката между цвета на почвата и pH е малко по-сложна, отколкото изглежда. Наличието на алуминиеви йони, както и способността на всеки сорт да ги абсорбира, допринася за цялата история. Чрез отглеждане на хортензии в контейнери, промяната на цвета е по-бърза, защото е по-лесно да се регулира pH на субстрата в контейнера в сравнение с pH на почвата.
Още: Защо НЕ трябва да засаждате хортензия до дома си?
Промяната на цвета на хортензиите е възможна, но резултатите не са видими веднага. Необходими са няколко месеца, дори цял вегетационен период, за да се постигне желаният нюанс . По-лесно е да промените сините цветя на розови, отколкото обратното.
Тайната на пищния цъфтеж: Как да се грижите за хортензиите през април
Ако решите да направите този експеримент, препоръчително е да го правите само върху хортензии, които са на поне две години. Това им дава време да се възстановят след първото засаждане. Трябва да се отбележи, че промяната в почвената реакция ще се отрази негативно на растенията, които растат наблизо. Преди всичко, тествайте pH на почвата и се консултирайте със специалист в градински център или селскостопанска аптека.
Уникален тор за боровинки, азалии и хортензии: Храстите ще цъфтят както никога досега
Промяна на цветовете на хортензията в сини
След определяне на pH на почвата, към нея се добавя алуминиев сулфат, за да се понижи pH. Алуминиевият сулфат се смесва с вода съгласно инструкциите и се излива в зоната на растението. След това се добавя тор с високо съдържание на калий и ниско съдържание на фосфор, който поддържа интензивността на синия цвят. За подкиселяване на почвата може да се добави тор за култури, които изискват киселинна почвена реакция (родондендрони, арония). Вместо тор, можете да използвате утайка от кафе, счукани черупки от яйца, цитрусови кори и борови иглички.
Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване
Промяна на цветовете на хортензията в розово
Хортензиите могат да постигнат розов цвят само когато в почвата липсва алуминий. Това се постига чрез добавяне на доломит . При добавянето не бива да се прекалява, за да не се окисне твърде много почвата с появата на липса на други хранителни вещества. По-идеално решение е да засадите хортензии в контейнер. Субстратите обикновено не съдържат алуминий и няма да има повторна промяна в синьо. След това се добавя тор с високо съдържание на фосфор, тъй като това предотвратява достъпа на хортензията до алуминий.
Още: 7 грешки, които пречат на вашите хортензии да процъфтяват
На пазара се предлагат специални торове, които променят цвета на цветовете на хортензията.
Ако успеете да постигнете промяна в цвета, добавянето на повече алуминий или доломит няма да увеличи интензитета на цвета. Това ще зависи предимно от сорта, но също и от метеорологичните условия през сезона, стреса, на който е подложено растението, и промените в околната среда. Растенията, които са близо до бетонна основа или бетонна пътека, няма да посинеят поради отделяне на вар от бетона.