Защитата на растенията е ключов въпрос през юли. В зеленчуковата леха, градината или на балкона не всичко винаги цъфти и вирее така, както би ни се искало. Но какво можете да направите за растенията си, когато се борят с вредители или страдат от растителна болест?
Още: Градинарите препоръчват тези 4 трика - доматите им оцеляват дори при 40°C
Пет съвета относно защитата на растенията през юли
Съвет 1: Борба с брашнестите червеи на хортензията
Вълнестите щитоносни насекоми по хортензиите обикновено се срещат по долната страна на листата на хортензията. Женските са с дължина от три до четири милиметра и образуват удължена, восъчна яйчена торбичка, съдържаща хиляди яйца. Зелените ларви с дължина един милиметър смучат по листните жилки. Ларвите на калинката контролират популацията, но често не успяват да контролират ситуацията.
Съвет 2: Отблъскване на вредителите по рододендроните
Скакалците на рододендрона са дълги около един сантиметър и зелени, с червени надлъжни ивици на гърба си. Те увреждат рододендроните по-малко чрез смучене, отколкото чрез предаване на мана по пъпките. Когато снасят яйца в пъпките в края на лятото, вредната гъба се предава. Пъпките изсъхват и се покриват с черен споров слой.
Още: Най-подходящият момент за подрязване е СЕГА – не пропускайте тези 8 растения
Дантелени буболечки също често се срещат по храстите. Те се размножават бързо в сухи години и стават забележими едва когато листата развият пъстра шарка, започвайки от май. Силно нападнатите листа се извиват надолу и изсъхват. Предпочитат се сортове с лилаво и късен цъфтеж.
Съвет 3: Предотвратяване на болести по розите
Ръждата по розите и черните петна са често срещани заболявания, които могат лесно да бъдат предотвратени и контролирани с правилните мерки. Важно е да засаждате розите на добре проветриво място в лехата, за да може листата им да изсъхнат правилно. Освен това, използвайте органични торове, съдържащи калий, вместо торове на азотна основа.
Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта
Съвет 4: Използване на силата на растенията за борба с крастата по ябълките
При чувствителните сортове, нападението от краста по ябълката (Venturia inaequalis) е почти невъзможно да се избегне. Гъбичката зимува върху заразените листа на земята. През пролетта, при влажно време, тя освобождава спорите си, като по този начин разпространява болестта. Спорите покълват върху младите листа и образуват първите петна от краста. Летните спори, разпространявани от вятъра и дъжда, причиняват петна по листата и плодовете.
Превенция: Поддържайте короните на дърветата отворени чрез професионална резитба, така че листата да изсъхват бързо. При засаждане търсете здрави сортове като „Alkmene“, „Topaz“ или „Re-Sorten“.
Още: 5 фатални грешки при поливане в горещите дни – ето как да ги избегнете
Съвет 5: Защитете сливите и джанките
Гъбичката Taphrina pruni причинява болестта „фулова торбичка“ по сливите и джанките, но засяга и други растения гостоприемници (напр. черна череша или кайсия). През пролетта тя заразява яйчниците със спори, които оцеляват през зимата в люспите на пъпките.
Повърхността на плода първоначално е гладка и светлозелена, по-късно става набръчкана, брадавичава и напрашена с жълтеникаво-сив оттенък. Месото остава зелено, твърдо, без сок и няма вкус. Берете засегнатите плодове рано и изберете по-малко чувствителни сортове като „Wangenheims Frühzwetschge“, „Bühler Frühzwetschge“ или „President“. Възможно е пръскане с чеснов чай по време на цъфтежа.
Още: Никога не правете това в градината през ЮЛИ – 9 грешки с фатални последици