Толкова е лесно да се направи, че когато разберете как да правите компост, скоро ще се чудите защо никога не сте го правили преди. Приготвянето на компост у дома е най-евтиният и лесен начин да подобрите почвата си. Ще се почувствате добре и когато знаете, че подхранвате градината си с домашно приготвени продукти и всичко започва да цъфти толкова изобилно.
Черно злато за градината ви - как да си направите компост от отпадъци
Правенето на компост е нещо повече от просто хвърляне на обелки на купчина и стискане на палци. Ако едновременно се използва твърде много от една съставка, сместа ще стане неравномерна и производството на компост ще се забави. Например, твърде много окосена трева ще доведе до това компостът ви да се превърне във влажна маса.
Това е лесен процес, стига да следвате няколко ключови насоки. Нашето експертно ръководство за това как да направите компост скоро ще ви насочи в правилната посока.
Още: Хумус, компост или вермикомпост: Кое да изберете за градината
Как се прави компост у дома?
Вкъщи можете да започнете да правите свой собствен компост по всяко време на годината, но краят на лятото до началото на зимата е най-подходящото време за това.
Изберете правилния контейнер за компост според наличното пространство сред вашите градински идеи и го поставете на най-подходящото място, което обикновено е място на пъстра сянка.
Ключово е да се получи правилната комбинация от съставки, когато става въпрос за приготвяне на компост у дома. За да избегнете често срещана грешка при компостирането , мислете за това като за следване на рецепта, при която смесвате правилните неща, след което ги оставяте да се мариноват, като „разбърквате“ от време на време и добавяте вода, ако сместа е малко суха.
Още: Как правилно да направите градински чай от компост за буен цъфтеж на растенията си
1. Изберете правилния контейнер за компост
Вашият контейнер за компост трябва да има вентилация и дренаж, така че традиционен дървен контейнер с летви е идеален. Контактът със земята също е важен, защото почвата ще помогне за активиране на процеса на компостиране.
Тръбните контейнери за компост от пластмаса с воден резервоар имат отворена основа, монтиран пластмасов капак и плъзгащ се преден люк и са подходящи за малки градини, тъй като са много компактни. Те могат да се използват и за „непрекъснато компостиране“, при което добавяте зелени отпадъци отгоре и получавате постоянно количество компост отдолу.
Като алтернатива, разгледайте метода за мързеливо компостиране с ниска поддръжка , който не изисква кошче.
Още: Как хитрите градинари добавят азот към почвата си за здрави и плодовити растения
2. Изберете правилното място за приготвяне на компост
Поставете контейнера за компост далеч от къщата, но на място, където все още е достъпен от кухнята. Поставете контейнера върху пръст, така че всяка течност от разлагащите се отпадъци да може да се отцеди.
Винаги е най-добре да поставите купчината или контейнера за компост на сенчесто или полусенчесто място. Имайте предвид, че ако планирате кухненска градина , може да е удобно компостът да е наблизо.
3. Пригответе правилната компостна смес
Още: Какви кухненски отпадъци слагат хитрите градинари в компоса
Най-добрият начин да създадете добър компост е с добра смес от дървесни и зелени отпадъчни материали. Избягвайте да използвате твърде много от един елемент. Като наслоите правилно купчината си компост, можете да ускорите процеса.
Още: Най - добрата домашна тор за майската градина
Постелете дъното със слама или стар вестник, след което наредете зелен материал (трева, мъртви листа, обелки от плодове и зеленчуци, утайка от кафе, меки резници) с кафяви отпадъци (като нарязан картон и вестници, слама, клонки, сухи листа и дървесни резници, нарязани възможно най-дребно.
Съотношението трябва да бъде 25 части кафяви материали към една част зелени материали. Пепелта от барбекюто също е подходяща, но трябва да е студена и да не съдържа хранителни остатъци.
4. Обръщайте компоста редовно
Още: Всичко, което трябва да знаете за градинския компост
Важно е редовно да разрохквате компостната смес. На всеки няколко седмици повдигайте и разбърквайте растителния материал с вила, за да го аерирате, докато гние. Без достатъчно въздух компостът може да стане уплътнен, слузест и изгнил.
Когато обръщате компоста през есента и зимата, внимавайте за зимуващи градински диви животни, които може да се подслоняват там, привлечени от топлината на купчината.
За по-големи купчини компост можете да използвате и аератор за компост, за да изпомпвате въздух в сместа.
Някои хора избират да не обръщат компоста си, но повечето предпочитат това.