Да се научите как да правите тор за растения, използвайки плевели, е бърз и забавен проект за уикенда. Всяка граница и двор има плевели, обикновено растящи в тревата или покрай храсти и многогодишни растения, и това е един от начините да използвате богати на хранителни вещества плевели, които са безплатен ресурс за градинарите.
Хранителните вещества, съдържащи се в листата, корените и цветовете на плевелите, могат да бъдат превърнати в тор, който ще подобри реколтата ви от плодове и зеленчуци в задния двор през този вегетационен период. Тук споделям две прости рецепти, които съм изпробвал и тествал през годините си в градинарството и които могат да бъдат приложени във вашия двор с голям ефект. И така, защо не опитате да направите отвари този уикенд и да създадете свой собствен домашен органичен тор?
Как да си направим тор за растения, използвайки плевели
Още: Тази евтина домашна тор е злато за доматите
Плевелите са богат на хранителни вещества ресурс, от който никоя градина не е лишена. Често копривата расте под жив плет, а глухарчетата растат в тревата. Градинарите трябва да използват този безплатен източник на храна и да си направят собствен тор за растения, използвайки плевели. Тук споделям две прости рецепти, които могат да помогнат за подобряване на цветните ви лехи и градинските бордюри тази година.
1. Как да си направим тор от коприва
Една от често срещаните грешки при плевене , които трябва да се избягват през пролетните и летните месеци, е изхвърлянето на коприва, без да се използва максимално този хранителен плевел. Приготвянето на чай от коприва, независимо дали за себе си или за тор в двора, е бърз и лесен вариант за градинарите, които имат проблем с коприва.
Копривата е често срещан плевел, който често се среща в градинските бордюри или под живи плетове. Въпреки това, копривата има ползи и е пълна с хранителни вещества, които могат да бъдат полезни за много култури и растения.
Още: Кога и как правилно се събира реколтата от краставици
Богат на азот, желязо и калий, торът от коприва е полезен за листни зеленчуци. Като професионален градинар съм използвал коприва за торене на култури в зеленчуковата градина, като къдраво зеле, манголд и спанак. Азотът е полезен за тези култури, тъй като увеличава растежа на листата, което е идеално за тези, които търсят изобилие от салати и листни зеленчуци това лято.
Както подсказва името, копривата жиле, така че винаги се препоръчва носенето на дебели ръкавици. Най-добре е да събирате млади, пресни издънки, като нарязвате стъблата и листата на малки парченца (не повече от 5 до 7,5 см).
Поставете тези остатъци от коприва в голяма кофа и я напълнете с вода, за да ги покриете. Аз обикновено поставям камък или тухла в кофата, за да претегля резниците от коприва. След 4 седмици вашият тор от коприва ще бъде готов за употреба за листни култури. Разредете 1 част тор за коприва с 10 части вода, като държите разтвора покрит, когато не го използвате.
Освен това, този тор от коприва може да се използва като листен спрей за отблъскване на често срещани градински вредители, като листни въшки и акари. Така че, ако се чудите как да се отървете от листни въшки , разредете разтвора от коприва в малки бутилки с пулверизатор, като комбинирате 1 част тор от коприва с 10 части вода
Още: Как да подготвите почвата, за да имате сладки и големи моркови
2. Как да си направим тор от глухарче
Ако се чудите как да се отървете от глухарчетата , помислете за използването на този цъфтящ плевел като тор. Глухарчетата са ценен плевел с ярко жълти цветове, особено полезни, ако търсите ядливи пролетни цветя или искате да си направите вкусен чай от глухарче за себе си или за гостите си. Ако това не е вашето предпочитание, глухарчетата могат да се използват и за създаване на питателен тор за растения.
Хитър трик на старите градинари за опрашване на доматите
Богат на калий, обикновено наричан поташ, торът от глухарче е подходящ за плодоносни култури като пъпеши, ягоди и домати, които имат високи изисквания за калий. Калият помага за развитието на корените и производството на цветове и плодове.
Съберете цветове, листа и корени от глухарче с голяма кофа с капак, като ги залеете с вода в кофата. Покрийте кофата с капака и оставете за 3 до 4 седмици в градинската барака или гаража си. Най-добре е да разбърквате сместа от глухарче веднъж седмично, но бъдете внимателни, миризмата може да е малко неприятна.
Още: Опитните градинари засаждат доматите така, за да умножат реколтата
След 3 до 4 седмици прецедете сместа, като използвате мрежеста кърпа или стара торбичка, като запазите течността, но изхвърлите зелените отпадъци. Това е важна стъпка, тъй като не искате да разпръснете семена или корени от глухарче из целия двор.
Това е ключовият момент за торене на пипера, за да имате богата реколта
За да приложите тор от глухарче, разредете 1 част разтвор с 10 части вода в лейка и полейте около основата на плодните растения. Можете да го използвате и като листно пръскане, но внимавайте да не покриете плодовете, които скоро ще берете.