Как да подготвите почвата, за да имате сладки и големи моркови

14 юли 2025, 09:30 часа

Морковите са вкусна кореноплодна култура и основен елемент в много зеленчукови градини. Независимо дали отглеждате класическите оранжеви кореноплодни или стари сортове, които могат да бъдат лилави, червени или бели, морковите не изискват много поддръжка, но се възползват от редовно поливане и торене.

Даването на правилните хранителни вещества на морковите в идеалния момент означава кореноплоди с добър размер и страхотен вкус. Морковите може да се считат за по-леки за консумация в сравнение с много други зеленчуци, но те все пак се представят най-добре, когато се хранят по време на засаждане и отново през сезона.

Ако отглеждате моркови, искате дълги, прави корени, които са израснали без стрес. За да ви помогне да постигнете тази мечта, това ръководство за торене на моркови подчертава кога да подхранвате и правилните видове продукти, които да използвате. Освен това, експертите разкриват грешките, които трябва да се избягват, за да се провали всяка потенциална реколта.

Още: Как кафето помага за богата реколта от едри и сладки моркови?

Кога да торим моркови

Първата стъпка при вземането на решение за какъвто и да е подход за подхранване е да знаете какво вече се съдържа в почвата ви, а това може да стане чрез провеждане на почвен тест.

Преди да засадите моркови , е важно да подготвите почвата. Това може да включва добавяне на домашен компост или добре угнила органична материя, за да се увеличи плодородието и да се подобри структурата на почвата, за да се подобри дренажът.

Освен компост или добре угнил оборски тор, които в идеалния случай трябва да се добавят 4-6 седмици преди сеитбата на семената от моркови, препоръчително е да се добави и бавно освобождаващ се гранулиран тор по време на засаждане.

Още: Топ трик: За едри и сладки моркови поръсете лехите с това

Следващият етап за торене на морковите е, след като семената покълнат и растенията се появят. Робин Фелпс, експерт по градинарство и консервиране в Sow Many Plants, препоръчва: „Морковите се възползват най-много от торенето в ранното развитие на корените, веднага след прореждането.“

Освен торене при засаждане, Робин съветва и „леко торене около средата на сезона“ на морковите, ако развитието на културата изглежда се забавя. Ако растежът се забави или върховете на морковите започнат да бледнеят, такава бърза доза хранителни вещества може да ободри растенията и да помогне за увеличаване на реколтата от моркови.

Изборът на правилните методи и видове торене за моркови ще повлияе на растежа на реколтата и потенциално на вкуса. Вземането на правилния избор с моркови е ключово, включително избягването на една грешка при торенето , която може да съсипе реколтата ви.

Важно е да се обърне внимание на съотношението NPK (нитрофосфат-пиридин-фосфати), когато се избира тор за зеленчукова градина . Съотношението NPK е показано като номера на растителните торове на гърба на всяка опаковка и ви показва състава на азот, фосфор и калий.

Още: Какви грешки при засаждането на моркови ни пречат за голямо реколта

И така, какво означава това по отношение на торенето на моркови?

Ако подготвяте почвата за засяване на кореноплодни култури, добавете фосфор преди засаждане“, казва Сюзън Мълвихил , опитен производител и автор на „Наръчник за вредители в зеленчукова градина“.

Търсете продукти с по-висок втори номер във всяко съотношение NPK, което представлява добро количество фосфор. Перфектен пример за такъв продукт е костното брашно, което може да се смеси с почвата преди засаждане на моркови и ще подпомогне силния растеж на корените.

Робин Фелпс препоръчва използването на торове с „ниско съдържание на азот, високо съдържание на фосфор и калий“, със съотношение NPK 5-10-10, след като морковите покълнат. На този етап изберете гранулиран тор и торете странично растенията преди поливане, за да освободите хранителните вещества в почвата.

Още: Отглеждане на сочни и сладки моркови – важните грижи през юли

Сюзън Мълвихил съветва какви продукти никога да не се използват за торене на моркови, като казва: „Избягвайте използването на азотен тор за кореноплодите, тъй като това ще насърчи развитието на листата, а не на корените, освен това може да доведе до разклоняване и разцепване на корените.“

Торене на морковите през юни без химия: Задължително използвайте този тор

Освен торове с високо съдържание на азот, Робин Фелпс съветва да се избягва и пресен оборски тор, който е с много високо съдържание на азот и може да изгори корените.

Също така е полезно да мулчирате морковите, след като разсадът изглежда, че задържа влагата в почвата, задушава плевелите и осигурява някои хранителни вещества, докато органичната материя се разгражда.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес