С настъпването на застудяването и скъсяването на дните е време да се замислите как да зазимите розите си. Розите са малко по-деликатни от другите растения, така че се нуждаят от малко повече грижи, за да преживеят зимните месеци. Но с малко планиране можете да поддържате розите си здрави и цъфтящи през цялата година.
Още: Как медът помага за ускоряване растежа на всичко в градината
Още: Цветята, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да засадите до розата
Ето какво трябва да направите:
1. Започнете с подрязване на розовите храсти. Отрежете ги с около една трета до една втора от височината им. Това ще им помогне да издържат на силни ветрове и обилни снеговалежи. Не забравяйте да отстраните всички мъртви или повредени клони, докато подрязвате.
2. Разстелете слой мулч около основата на всеки храст. Това ще изолира корените и ще ги предпази от студа.
Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари
Още: Каква почва харесват доматите?
3. Ако живеете в район, където земята замръзва, ще трябва да изградите насип около всеки храст. Покрийте насипа със слама или вечнозелени клони за допълнителна изолация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея
4. Поливайте редовно розите си през зимата. Следете прогнозата за времето и ги поливайте по-често, ако очаквате топло време. Уверете се, че почвата е равномерно влажна, но не и преовлажнена. Използвайте тор за рози според указанията на опаковката на всеки няколко седмици, за да ги подсилите.
Има начин да се пречистите от негативната енергия на хората около вас
5. Редовно проверявайте розите си за признаци на вредители или болести и ги третирайте по подходящ начин. пчелите, паяжините и брашнестата мана са често срещани проблеми през зимата. Избършете акарите с влажна кърпа или ги напръскайте с вода от маркуча; унищожете паяжинообразуващите акари с инсектицид; и третирайте брашнестата мана с фунгицид съгласно указанията на опаковката.
Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно
Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване
6. Изрязвайте мъртвите или болни пръчки рано напролет, преди да започне новият растеж. Съкратете здравите леторасти с около една трета от дължината им, за да стимулирате храстовидността.
Следвайте тези стъпки и вашите рози ще презимуват добре!