Люлякът е един от най-популярните цъфтящи храсти. Цветните му пъпки обикновено се намират по двойки в краищата на клоните, образувани предходната година. До началото на юни ароматното великолепие обикновено отминава и изсъхналите цветни главички вече не са особено привлекателни. Тогава е време да грабнете ножицата и да отрежете люляка.
Кога трябва да подрязвате люляка
За да се грижите за люляка си и да насърчите образуването на нови издънки, трябва да извършите така наречената поддържаща резитба най-рано в края на май - когато периодът на цъфтеж приключи. Също така, направете прореждаща резба на ниските сортове люляк веднага след цъфтежа.
Още: Всичко, което трябва да направите сега за изобилна и вкусна реколта от ягоди
С помощта на силно подмладяващо рязане, старите, престарели храсти стават жизнени и цъфтят отново. Подходящото време за това е ранна пролет или есен. Тогава е и оптималното време за подрязване на младите люляци.
Поддържаща резитба за буйни цъфтежи
Ако ви притесняват увяхналите цветни главички, можете да ги премахнете с градински ножици веднага след цъфтежа. Отрежете ги, без да повредите младите, все още меки издънки, които са поникнали точно под цветните главички – те вече носят цветните пъпки за следващия сезон.
Дали премахването на старите съцветия действително кара растението да влага повече енергия в образуването на нови цветни пъпки е спорно сред експертите. Наблюденията показват, че дори неотрязаните люляци продължават да цъфтят до дълбока старост.
Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как
По-старите клони обаче остаряват с времето и страничните клони вътре в короната постепенно умират. Това води до това храстите да оплешивяват отвътре навън през годините и да се разклоняват сравнително силно във външната област на короната.
За да противодействате на този процес, трябва да отрежете малко повече всяка трета цветна издънка след цъфтежа и да я пренасочите към съществуваща странична издънка. Възможно е дори по-сериозно подрязване до двегодишна дървесина.
Съвет: Просто отрязвайте редовно няколко букета за вазата по време на цъфтежа – това автоматично ще предотврати стареенето и оплешивяването на короната.
Премахнете кореновите издънки
Още: От розово до синьо: Ето как да промените цвета на хортензиите
Всички разновидности на обикновен люляк (хибриди Syringa Vulgaris) образуват коренови издънки. Особено голям брой нежелани издънки се образуват върху основните корени на присадените сортове люляк, които са близо до повърхността. Тези невкоренени потомци са диви – следователно те трябва да се отстраняват многократно през лятото, докато са все още тънки и само леко вдървени. Издърпайте издънките от почвата със силно дърпане по посока на ствола.
Поради проблема с издънките, повечето люляци сега се размножават в лаборатория чрез меристемна култура. Те обикновено образуват само няколко издънки и те имат същия цвят на цветовете като майчиното растение – поради тези причини са по-малко проблематични.
Разредете старите люляци през пролетта чрез резитба
Още: 5 растения, които да засеете през май за красива и плодородна градина
Благородният люляк също понася силно подмладяващо отрязване, но трябва да го разпределите в период от две до три години. Това ще предотврати пълното увяхване на цветята в продължение на няколко години.
В началото на пролетта отрежете от една трета до половината от основните клони на различна височина – от около височината на коляното до малко над нивото на земята. През сезона те ще поникнат отново с множество нови издънки, от които следващата пролет трябва да оставите само два или три силни, добре разположени екземпляра. След това те се скъсяват, за да станат по-силни и да се разклоняват добре.
Тренировъчна резитба за млади люляци
Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината
Ако сте закупили нов люляк, при засаждането му през пролетта или есента трябва да премахнете всички счупени и слаби издънки и да скъсите основните издънки с около една трета до половината всеки. През първата година може да нямате цветове, но младите храсти ще растат хубави и храстовидни отдолу нагоре и ще стават още по-великолепни с възрастта.
Рязане на люляк джудже
Ниските видове люляк, като например джуджестия сладък люляк (Syringa meyeri 'Palibin') или корейския люляк (Syringa patula 'Miss Kim'), се различават значително по растеж от благородния люляк. Те обикновено растат само до 1,5 до 2 метра височина и образуват много гъста, храстовидна корона. Тези видове реагират добре на прореждане веднага след цъфтежа. Най-старите клони се отрязват близо до земята на всеки три години или около това време.
Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата