Научете как да отглеждате мащерка у дома и винаги ще имате запас от тази универсална билка, която има уникален земен вкус, допълващ толкова много различни храни.
„Мащерката е едно от най-полезните и весели растения, които можете да имате в градината“, казва Джудит Хан в книгата си „ Билки: Вкусни рецепти и съвети за отглеждане, които ще трансформират храната ви “. „Засаждам мащерка редом с други растения, които цъфтят едновременно в началото на лятото, само заради външния ѝ вид.“
Как лесно да си отгледате мащерка в градината
Въпреки че се отглежда по целия свят, мащерката е родом от Средиземноморието и затова предпочита пълно слънце и добре дренирана, нископлодородна почва. Това е вечнозелено многогодишно растение, така че макар и да не е в активен растеж през студените месеци, може да се бере за готвене дори в разгара на зимата.
Още: Защо не е толкова трудно отглеждането на мащерка в саксия?
„Може да е трудно да се реши кои растения мащерка да се отглеждат за употреба в кухнята, защото има толкова голям избор от стотици различни видове. Но в крайна сметка се спрях на няколко, които са привлекателни и добри за храна“, добавя Хан.
„Най-използваните от мен видове са обикновената мащерка, която има отличен вкус, и лимоновата мащерка, която се добавя към много от моите рецепти - от пилешко и риба до летни сорбета. Харесвам също пикантната портокалова мащерка, френската мащерка и някои пъстри мащерки.“
Има редица начини за размножаване на тази вкусна билка – тази статия обяснява как да отглеждате мащерка от резници.
Как да отглеждаме мащерка от резници
Още: Любима на хитрите градинари: Как да отглеждаме пълзяща мащерка
Не всички видове мащерка могат лесно да се отглеждат от семена, така че за по-бързи резултати размножавайте растенията от резници от мека дървесина.
Резниците от мека дървесина се вземат най-добре в края на пролетта или началото на лятото, преди растението да е цъфтяло.
За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
С помощта на остри, чисти ножици за клонки вземете резници с дължина около 5-7,5 см. Това трябва да са здрави, безцветни стъбла. Отрежете точно под точката на разклонение или възел.
Отстранете листата от долната половина и избутайте тази част от стъблото в саксия или тава, пълна с пясъчна смес за саксии. „Слагам резниците в смес от компост и пясък, перлит или пясък“, казва Хан.
Още: Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Навлажнете сместа за саксии и поставете саксията или тавата в саксия за размножаване, студена рамка или на перваза на прозореца. Следете ги и се уверете, че сместа не изсъхва.
След около четири седмици резниците ви би трябвало да са се вкоренили. За да ги проверите, дръпнете ги много леко – ако усетите съпротивление, значи са се вкоренили.
Пресадете в отделни контейнери, след което, когато са достатъчно големи, засадете на крайните им места.