Как опитните градинари предпазват лозето от вредители

10 юли 2025, 18:20 часа

Независимо дали притежавате лозе или имате само едно или две растения в задния двор, вредителите по лозата представляват сериозна опасност. Някои от тези вредители са лозови акари. Тези малки, микроскопични ларви се хранят с материала от пъпките, който би трябвало да се превърне в нови издънки, листа и грозде . Продължете да четете, за да научите повече за акарите по лозата и контрола на лозовите акари.

Доматите, краставиците и гроздето не са добри съседи в градината

Акари по лозята

Лозовите пъпкообразуващи акари са мънички, с дължина около 1/10 от милиметъра, за да бъдем точни. Размерът им, съчетан с прозрачния им до бял цвят, ги прави невъзможни за наблюдение с просто око. Можете да ги забележите с микроскоп, но по-често срещаният и много по-лесен метод е да изчакате явни признаци на увреждане. Наличието на лозови пъпкообразуващи акари може да доведе до почерняване на пъпките, покриване с бял мъх и/или с мехурчест, набразден вид на повърхността. Това може също да доведе до закърнели, деформирани или мъртви пъпки по вашите лозови растения . Най-доброто време за откриване на наличието на пъпкообразуващи акари е през пролетта, преди или след разпръскването на пъпките.

Още: Това са най - добрите сортове грозде за домашно вино

Контролиране на гроздовите акари

Можете да откриете акари по лозите през цялата година – популацията ще премине през много поколения по време на вегетационния период, но възрастните, родени през есента, ще презимуват вътре в растението. Един от методите за борба с акари по лозовите пъпки е да се пуснат полезни акари , които се хранят с лошите. Разбира се, уверете се, че този нов вид акари е податлив на местната ви среда, преди да се приближите до него. Друг популярен начин за борба с акарите по лозовите пъпки е пръскането на големи количества сяра върху лозите, за да се унищожат популациите на акарите. Пръскайте по време на периода на пъпкуване, когато температурата е поне 15°C. Пръскайте отново една седмица по-късно.

Още: Защо пръскането на лозята със сода бикарбонат е толкова ефективно срещу повечето болести?

Може би един от най-известните вредители по лозята, филоксерата, е оказала дълбоко влияние върху винената индустрия. Микроскопична листна въшка, която се храни с корените на лозите, този вредител произхожда от Северна Америка и е случайно пренесен в Европа през 60-те години на 19-ти век, където унищожава лозята в това, което често се нарича „Голямото френско винено унищожение“. Около 70% от лозята в страната са загубени.

Кръгли червеи

Още: На колко време трябва да се подрязват лозята

Известни още като нематоди, тези малки вредители завладяват и се хранят с зоната около и вътре в корена на лозата. Подобно на филоксерата, няма начин да се елиминира този вредител, след като се появи. Вместо това, трябва да се вземат превантивни мерки чрез използване на устойчиви подложки при засаждането на лози.

Как да защитим гроздето от оси и да предпазим реколтата

Лозов молец

Гроздоядните молци представляват истинско предизвикателство за лозята поради способността им да оцелеят през цялата година и факта, че могат да причинят сериозни щети на всеки етап от жизнения си цикъл, тъй като се хранят с различни части на растението. Въпреки това, те са сравнително лесни за справяне и могат да бъдат контролирани с инсектициди.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес