Това са най - добрите сортове грозде за домашно вино

09 юли 2025, 19:55 часа

Може би сте се занимавали с приготвяне на домашно вино и сега обмисляте да отглеждате собствено грозде. Макар че виненото грозде в никакъв случай не е култура, която можете да засадите и да забравите, е възможно да отглеждате малко лозе в задния двор.

Кои са най-добрите сортове бяло грозде за вино?

Преди да се впуснете в отглеждането на грозде, е важно да знаете, че може да са необходими три или четири години, за да дадат плодове лозите. Само защото имате успешна гроздобера, не означава, че виното, което правите с нея, също ще бъде такова. Но това е друга история.

Ето какво трябва да знаете за отглеждането на собствено грозде за вино.

Още: На колко време трябва да се подрязва лозята

Изберете подходящо място за засаждане

Лозите виреят най-добре, когато са засадени в дълбоки, добре дренирани песъчливо-глинести почви, като изложението е желателно от изток на юг. За предпочитане е лозето да се засажда на хълмиста земя с лек до умерен наклон, тъй като това спомага за ускоряване на оттичането на водата и студения, плътен въздух, за да се предпази от слани. Обработете почвата (оптимално е неутрално pH около 7), като добавите органична материя (оборски тор, компост, торфен мъх и др.) и премахнете всички плевели. Лозите трябва да се засаждат на минимум два и половина метра една от друга – както в редовете, така и между тях – така че се уверете, че имате парцел, достатъчно голям, за да побере броя растения, които искате да засадите.

Изберете сортове винено грозде за вашия климат

Има много различни видове грозде. Въпреки че технически може да се консумира прясно, виненото грозде обикновено има по-висока киселинност, по-висока захар, по-високо съотношение между кората и пулпата и повече семки от трапезното грозде и гроздето за сок. Някои винени сортове грозде са по-капризни от други. Направете проучване за всяко грозде преди засаждане, като имате предвид кои сортове ще дадат желания от вас вид вино и от какво обучение и резитба ще се нуждаят.

Още: Как да защитим гроздето от оси и да предпазим реколтата

Въпреки че са способни да произвеждат отлични вина, европейските сортове грозде като Шардоне, Мерло и Пино Ноар са податливи на множество болести и са по-малко студоустойчиви. Ако никога преди не сте отглеждали грозде и особено ако живеете на място със сурови зими или влажни лета, помислете за засаждане на студоустойчиви хибридни сортове като Шамбурсен, Маркет, Бако Ноар, Видал Блан или Шардонел.

Вино от глухарчета: Това е точната рецепта

Подгответе се за засаждане

 

Ранната пролет е препоръчителното време за засаждане на лози, което им дава време да установят кореновата си система преди първата си зима. Независимо дали поръчвате лозите си – които ще бъдат присадени върху установени подложки – чрез онлайн каталог или чрез местен разсадник, ще искате да ги засадите веднага. Отстранете всички счупени или повредени корени и накиснете лозите във вода преди засаждане. Изкопайте дупка с няколко сантиметра по-дълбока от най-дългите корени, след което засадете лозите с корените, насочени надолу, и равномерно разпределени. Разстоянието между тях е най-малко два и половина метра. Не използвайте торове по това време. За да предпазите младите лози от елени и други гризащи животни, може да искате да използвате тръби за отглеждане. За да поддържате лозата, докато расте, инсталирайте система от решетки .

Грижа за вашите лози

Още: Доматите, краставиците и гроздето не са добри съседи в градината

Широко разпространено е мнението, че лозите, които се борят с гроздето, обикновено дават по-качествено грозде. Когато ограничите водоснабдяването на зрялата лоза, направите хранителните вещества оскъдни и я подрежете силно, тя ще даде плод. Но ще са необходими няколко години грижи за лозите, преди да дадат плод.

Гръцките винари измислиха как да надхитрят Тръмп

Когато засаждате лозата за първи път, намалете многобройните ѝ издънки до една, като я подрежете до три пъпки. С растежа на растението то ще произведе нови зелени издънки. Когато издънките станат дълги от 20 до 30 см, изберете най-добрия и го подпрете с кол. Подрежете останалите. Докато издънката расте през първото и второто си лято, продължете да я връзвате към колчето, за да сте сигурни, че няма да се счупи от вятъра. Тази издънка ще стане вашият постоянен ствол. След като се установи силен ствол, можете да тренирате издънките ѝ да растат нагоре и по протежение на перголата, като ги връзвате към телта. Отстранете всички нови издънки, които поникват от кореновата област или долната част на ствола.

Най - добрите сортове грозде за домашно вино

Когато лозите ви узреят, резитбата става още по-важна и трябва да се извършва два пъти годишно: веднъж, когато растението е в покой в ​​края на зимата, за да се премахнат стари или мъртви издънки, и още веднъж през пролетта или началото на лятото, за да се подредят лозите. Що се отнася до винените лози, обилната резитба осигурява най-добрия плод. За най-добро грозде се препоръчва те да имат само 20 до 30 пъпки на лоза след резитбата.

Виното в умерени количества не е толкова опасно: Търсят се доброволци, които да го докажат

Събиране на гроздето

Още: От колко кг грозде се ражда 1 литър вино?

Гроздето трябва да се бере само след като е напълно узряло. За разлика от някои други плодове, съдържанието на захар в него няма да се подобри след бране. В зависимост от сорта, трябва да берете гроздето си, когато достигне между 19 и 25 брикса (мярката за съдържание на захар в течност). Колкото по-стари стават лозите ви, толкова повече грозде ще произведат. Например, тригодишна лоза може да даде от пет до 10 килограма грозде, докато зрелите лози могат да дадат до 30 килограма грозде за добра година. Оттам нататък са необходими около 40 килограма грозде, за да се направят 12 бутилки вино. Така че нивото ви на отдаденост ще определи дали вашето хоби за отглеждане на грозде ще се прояви в нещо повече.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес