Азотът е едно от най-важните хранителни вещества за здравословния растеж на растенията. Повечето растения не могат да използват азота от въздуха около нас, така че разчитат на азота, наличен в почвата. Не всички почви обаче са богати на азот и дори и да са били, нивата на азот се изчерпват с времето, така че от нас, градинарите, зависи да поддържаме нивата на азот в почвата. Ако не се възстановяват, плодородието на почвата намалява, което води до по-слаби растения и по-малки реколти.
Добавката, която ще трансформира градината ви – не е компост
Но защо растенията се нуждаят от азот? Може би редовно ни чувате да възторжено възхваляваме колко е важно здравето на почвата за вашия двор. За да бъдат вашите растения най-пищни, а цветовете най-наситени, растенията се нуждаят от богата, продуктивна почва, богата на азот, тъй като той е ключов компонент на хлорофила, който растенията използват за фотосинтеза и производство на енергия.
За щастие, има няколко метода, които градинарите могат да използват, за да попълнят това важно хранително вещество в почвата си.
Още: Кои са основните видове почви и лесно да определите тази във вашия двор?
Добавете добре изгнил компост към почвата си
Може би един от най-разпространените и икономични начини за подобряване на градинската почва и повишаване на нивата на азот е използването на добре изгнил, домашен компост. Компостната купчина може да бъде истинска благодат за всяка градина; тя е не само богат на азот хранителен продукт за вашата почва, но също така подобрява цялостната структура на почвата и помага за поддържане на добри нива на влага.
Робин Фелпс , опитен производител и треньор по градинарство и консервиране в Sow Many Plants, отбелязва, че добре угнилият компост също ще подобри микробния живот на почвата, една от по-малко известните тайни на почвата . „Добре угнилият компост подобрява цялостната структура на почвата и микробния живот“, отбелязва тя. „Тези микроби помагат за разграждането на органичната материя и цикъла на хранителните вещества, подобрявайки структурата на почвата и дългосрочното здраве на почвата и растенията.“
Използвайте оборски тор за азотен тласък
Още: Защо семената израстват най-бързо в рохкава почва
Въпреки че този метод за добавяне на азот към почвата може да звучи малко отблъскващо, тъй като оборският тор е просто животински екскременти, смесени с постелката на животното, като слама или дървени стърготини, ако можете да погледнете (или помиришете) произхода на оборския тор, това е добре изпитан метод за попълване на почви, лишени от азот, който си струва да се обмисли.
„Отлежалият животински тор, като пилешки, кравешки или конски, е с високо съдържание на азот и е отличен за повишаване на плодовитостта“, обяснява Робин. Струва си да се отбележи, че фразата „отлежалият животински тор“ или „добре угнилият тор“ е ключова, тъй като пресният тор не е подходящ, тъй като може да изгори корените на растенията.
Стига оборският тор да е добре угнил, най-важното е, че е на повече от шест месеца, той е чудесно лесен за употреба - просто го разпръснете върху повърхността на голата почва или го заровете внимателно в земята и го оставете да извърши магията си.
Засадете покривни култури, които фиксират азот
Още: Как да добавяте фосфор в почвата за здрави и бързо растящи растения
Покривните култури, известни още като зелено торене, са по същество растения, използвани за подобряване на почвата чрез връщане на изчерпаните хранителни вещества. Въпреки че включих и това последно в списъка с начини за добавяне на азот към почвата, това е може би методът, който носи най-много ползи.
Как овошките издават какво липсва на почвата в градината ви?
Разновидностите на покривните култури включват бобови растения, люцерна , фий и някои треви, като например ръж. След като бъдат засадени, те трябва да се оставят да растат няколко месеца, преди да бъдат отрязани и вкопани в почвата. Като се вкопаят в почвата, те ще се разградят, доставяйки тласък азот в почвата за вашите скорошни засадени култури и цветя.
6 цветя, на които може да промените цвета им с този лесен трик
„Засаждането на азотфиксиращи покривни култури като детелина, фий или полски грах през извън сезона е начин за естествено добавяне на азот към почвата“, обяснява Робин. „Тези растения работят с почвени бактерии, за да преобразуват атмосферния азот във форма, която растенията могат да използват. Когато се внесат в почвата преди сезона на засаждане, те също подобряват структурата на почвата и органичното съдържание“, отбелязва тя.
Още: Как да набавим калций в почвата
Освен че доставят азот в почвата, зелените торове осигуряват дом на полезни насекоми, хранещи се с вредители, поддържат структурата на почвата и са отлични за борба с плевелите .