Юли е месецът на зреене на доматите, което е и истинско изпитание за тези растения поради силните горещини. За да предпазят листата и плодовете от слънчево изгаряне, да предотвратят напукване и гниене на доматите и да осигурят пълноценното им плододаване, експертите предлагат специален подход към поливането и торенето.
Засенчване: първата стъпка към защитата
Директната слънчева светлина в жегата може да причини непоправима вреда на доматите - листата и плодовете започват да "горят", което е особено забележимо при кръглите домати, които стават влакнести и негодни за консумация. Правилното засенчване е задължителна мярка за запазване на реколтата от домати.
Гарантирано богата реколта от домати: Бюджетни торове, които всеки градинар трябва да използва
Агрофибърът или мрежата за засенчване са идеални за създаване на сянка. Можете да използвате и всякакви други материали, които са добре пропускливи за въздух, но омекотяват интензивното слънчево греене.
Как да поливаме доматите правилно, за да не загубим реколтата
През юли много градинари, страхувайки се от жегата, започват да поливат доматите всеки ден, но това е голяма грешка. Твърде честото поливане е вредно. Както подчертават експертите, почвата трябва да има време да изсъхне между поливанията.
След дълъг период на суша, когато почвата отново получава много вода, доматите започват бързо да абсорбират влага. Бързият приток на вода води до напукване на плодовете.
Когато преовлажнената почва се комбинира с високи температури, се създават идеални условия за активно развитие на гъбични инфекции , като например късна мана.
При нормални температури доматите се нуждаят от 1–2 литра вода на храст 1–2 пъти седмично. При високи температури 38–40°C, нуждата от вода се увеличава, но поливането трябва да се извършва не повече от веднъж на 2–3 дни. При екстремни горещини е приемливо ежедневно поливане или през ден.
Доматите имат много листа, но малко плодове: Направете това, за да решите проблема
Определянето на необходимостта от поливане е просто: проверете почвата на дълбочина 2,5 см. Ако е суха, е време за поливане. Трябва да излеете 2–3 литра вода под всеки храст.
Поливайте много внимателно , за да не попадне вода върху листата и стъблата, тъй като това може да провокира гъбични заболявания. Оптималното време за поливане е вечер или сутрин (6–7 ч. сутринта) . Поливането през деня в жегата няма смисъл, тъй като водата се изпарява мигновено.
Използвайте топла вода , само с няколко градуса по-ниска от температурата на въздуха. Студената вода може да доведе до окапване на цветовете и яйчниците. За целта налейте предварително чешмяна вода в контейнери, за да може тя да се утаи и затопли до желаната температура. Дъждовна или изворна вода също е чудесна, но също така трябва да бъде предварително загрята.
Тъмни петна по доматите: Защо се появяват и как да спасите реколтата