Градинарите се притесняват, когато видят тъмни петна по доматите в градината си. Тази напаст може да съсипе реколтата за броени дни. Късната мана се развива активно при съвпадение на неблагоприятни метеорологични фактори. Продължителните валежи, мъглата или обилната роса, която задържа влагата по листата повече от три дни, създават идеални условия за болестта.
Причини за появата на петна по доматите
Комбинацията от висока влажност и умерена топлина става критично опасна. Температури от 15 до 25 градуса по Целзий ускоряват разпространението на инфекцията многократно.
НЕ в хладилника: Къде е най-добре да се съхраняват пресни домати?
Гъстото засаждане на храсти сериозно влошава ситуацията. То възпрепятства свободната циркулация на въздуха и забавя изпаряването на влагата от повърхността на растенията. Отглеждането на домати под заслони без подходяща вентилация е особено опасно. Резките дневни температурни промени провокират обилна кондензация по листата и вътре в оранжерията.
Пренебрегването на санитарните норми значително увеличава заплахата от късна болест. Заразените растителни остатъци, останали в почвата, се превръщат в източник на нова инфекция. Използването на недезинфекцирани градински инструменти също може да разпространи патогена. Инструментите могат да разпространят болестта от болни растения към здрави.
Неспазването на правилата за сеитбообращение също е грешка. Засаждането на домати в райони, където преди това са се отглеждали други пасленови култури, увеличава вероятността от инфекция. Причинителят на късната мана има висока преживяемост в почвата. Той може да оцелее там в продължение на няколко години, чакайки подходящи условия.
През юли доматите се нуждаят само от този тор
Превенцията започва с правилния избор на място и схема на засаждане. Мястото трябва да е добре осветено от слънцето и обдухано от вятъра, а храстите да са разположени на достатъчно разстояние един от друг.
Режимът на поливане изисква специално внимание. Водата трябва да се излива директно в корена, като се избягва попадането на капки от нея върху листата и стъблата.
Най-важният елемент на защита е стриктната градинска хигиена. Редовното унищожаване на растителните остатъци и дезинфекцията на инструментите и оранжерийните конструкции значително намаляват риска от огнища на болести, включително от предаването и разпространението на мана.
Народни рецепти против мана по доматите
Поръсете пепел между редовете домати седмица след засаждането. След това повторете процедурата, когато плодовете завръзнат.
Пръскане с разтвор от мляко и йод също е ефективно. Един литър обезмаслено мляко се разрежда в 10 литра вода, добавят се 15 капки йод и растенията се пръскат на всеки две седмици.
Маята може да спаси доматите от късна мана, ако ги третирате в началния стадий на заболяването. 100 грама мая се разреждат в 10 литра вода и доматите се третират веднага щом се появят първите признаци на късна мана.
Как да накарате доматите да дават 2 пъти повече плодове: Един прост трик