Репичките, засадени през есента, ще донесат голяма реколта през следващата година, ако спазвате всички правила.
Още: Как е правилно да се полива монстера?
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
Засаждане на репички
Репичките са един от малкото зеленчуци, които могат да се засаждат в края на есента. Засадени преди зимата, те имат силен имунитет и дават плод 2-3 седмици по-рано от пролетните насаждения. През ноември започва добър период за засаждане на този вкусен кореноплоден зеленчук. Но в случая е важно да знаете кога се сеят репички на открито през есента и как да засадите семената правилно.
Много е важно да не засаждате семената твърде рано. Репичките са ранозрели култури и поникват бързо, когато времето се затопли. Следователно трябва да сеете зеленчуци, когато циганското лято свърши и не се очаква повече затопляне. Това е втората половина на ноември или началото на декември. Изчакайте период, когато температурите рядко се повишават над нулата.
Как да засадите репички преди зимата - тънкостите, които трябва да знае всеки градинар
Още: Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата
Още: Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?
Но кога е най-добре да се сеят репички според лунния календар. През ноември тези дни са - 3-10, 12, 14, 19-21, 28. През декември - 2, 4, 8-10, 15-18, 22-25. За сеитба изберете облачен ден без валежи.
Препоръчително е да засадите зеленчука в градинска леха, където са растат картофи, краставици, домати, тикви и грах. Зелето, ряпата и горчицата се считат за лоши предшественици на репичките. Тези култури имат общи вредители.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на разсад през декември - ето какво може да засадите сега
Още: Поливане на декабриста според сезона - как е правилно да се прави
Преди да засадите репички в открита земя, трябва да подготвите парцела. Отстранете остатъците от лехата и изкопайте горния слой на почвата, като добавите компост или тор (10 кг тор на квадратен метър). След това направете бразди с дълбочина 5 см и на разстояние 15 см една от друга. Ако няма да засеете семената веднага, покрийте лехите с филм.
Посейте семена от репички на разстояние 3-5 см едно от друго. Ако е възможно, по-добре е да използвате сеялка. След това напълнете лехите с пръст - тя задължително трябва да е суха, в противен случай репичките ще покълнат преждевременно. Можете да използвате закупен от магазина субстрат за отглеждане на зеленчуци.
Няма нужда да поливате лехата с репички. Мулчирайте я за зимата с торф или дървени стърготини - височината на слоя трябва да е приблизително 5 см.
Още: Този тор може да се използва дори през зимата - всеки го има в кухнята си
Още: 3 растения, които борят дори мухъла в банята
Защо репичките стават горчиви?