Кога трябва да се пръскат доматите с лактофол?

12 май 2025, 07:15 часа

Пръскането на домати в комбинация с листно подхранване ще предпази културата от вредители и ще засили имунитета ѝ. Късната болест, гниенето, както и нападенията от паякообразни акари, белокрилки и други опасни насекоми могат да се избегнат само ако насажденията се третират редовно със специални средства.

Никога не засаждайте този зеленчук до доматите - ще съсипете и двата

А листното подхранване активира образуването на яйчници и зелена маса, повишава устойчивостта към болести и увеличава обема на реколтата в дългосрочен план. Ако районът има тежка почва, която практически не пропуска влага и хранителни вещества, листното торене е от съществено значение: то ще помогне за подобряване на състоянието на почвата. Освен това, тази мярка намалява киселинността на почвата.

Пръскане на доматите през юни

Доматите от всички сортове трябва да се третират срещу болести и вредители, независимо къде растат - на открито или в оранжерия.

Може би най-често срещаното заболяване по доматите е късната мана. Препоръчва се пръскането да се извършва през втората половина на юни с помощта на противогъбични състави, без да се отклонява от инструкциите.

Препоръчва се ранните сортове да се пръскат с биологични препарати: тези средства няма да повлияят на плодовете, а доматите могат безопасно да се консумират няколко дни след третирането. Най-доброто лекарство е Фитоспорин-М. Разтворете 1 чаена лъжичка от препарата в 10 литра вода, пръскайте растенията веднъж на всеки 2 седмици от разсаждането в открита земя до прибирането на реколтата.

Поливайте доматите с това и болестите ще ги подминат

Ако вече сте се сблъскали с късна мана по доматите миналото лято или първите признаци на заболяването са видими по листата на вашите растения, използвайте фунгициди за превенция или лечение.

Основни правила за пръскане на домати

1. Третирането се извършва по такъв начин, че препаратът да не капе от зелената маса. Това може да навреди на разсада.

2. Необходимо е да се следи разпределението на тора: всички части на храста трябва да бъдат третирани.

3. Желателно е разтворът да е на стайна температура. Твърде студеният или твърде горещият разтвор е вреден за растенията. Третирането с топъл разтвор намалява стреса върху доматите от процедурата.

Ако забележите ларви на белокрилка или самото насекомо върху разсада, незабавно третирайте леглото с инсектициди (Biovert, Fitoverm). Ако вашите домати са засегнати от паякообразни акари, използвайте Антиклещ. Бъдете изключително внимателни, когато използвате инсектициди, предпазвайте откритата кожа и дръжте животните далеч от опасни съединения. И разбира се, следвайте инструкциите.

Юнско подхранване на доматени лехи

Основните цели на торенето през първия месец на лятото са натрупването на зелена маса, развитието на корените и образуването на пъпки. Като начало можете да се обърнете към естествени състави: преди появата на яйчниците добавете 50-60 г урея, разтворена в 10 литра вода. За да поддържате листата ярко оцветени, добавете 1,5 г магнезиев сулфат на 1 литър вода към сместа с урея.

Можете спокойно за използвате Лактофол за гарантиране на силна и добра коренова система при новите рсатения. Прилагайте Вкоренителя на Лактофол.

На какво разстояние се засаждат доматите

Когато се образуват яйчниците, към почвата се добавят съединения на базата на фосфор и калий. Тяхната цел е активното образуване на плодове и запазването на високите вкусови качества на бъдещата реколта. 10 г суперфосфат и 7-10 г калиев сулфат се разтварят в 10 литра вода.

На този етап можете да прилагате лактофол за за листно торене в количество 300 -400 мл / дка.

За да попълните липсата на мед и да укрепите имунитета на насажденията, използвайте меден сулфат като тор. Необходимостта от използване на този продукт се увеличава, ако листата на растенията се извиват.

Оптималното време за прилагане на хранителни вещества е вечер или в облачен ден. Разбира се, не го правете и преди да завали.

След като започне плододаването, е обичайно разсадът да се подхранва със състав от дървесна пепел, борна киселина и йод. Това лекарство се приготвя чрез добавяне на 2 литра пепел и 10 г борна киселина към 5 литра вряща вода. Получената течност се охлажда и се добавят 3 литра вода и 1 бутилка йод. Продуктът трябва да се остави да отлежава в продължение на 24 часа, а преди добавяне на тора, 1 литър от получения състав се разтваря в 10 литра вода, след което процедурата започва.

И в този период можете да използвате Лактофол за листно торене в количество 500 мл/дка.

С какво трябва да пръскате растенията си през юли?

Не се препоръчва използването на химически съединения този месец, тъй като доматите започват да дават плодове. По-добре е да се даде предимство на биологични препарати или народни средства.

Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави

Използването на суроватка спомага за образуването на тънък филм върху листата. Този защитен слой предотвратява разпространението на патогенни микроорганизми. 1 литър суроватка се смесва с 3 литра вода, след което се пръска веднъж на всеки 10 дни в продължение на един месец.

В края на юли е време за третиране на растенията с препарати на медна основа. Това намалява риска от късна болест и зацапване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес