Отглеждането на здрави домати без химикали е възможно, ако знаете няколко трика. Всички те са свързани с правилото поливане. Ето с какво трябва да се поливат доматите, за да не се разболяват.
Трикове за поливане на доматите, които ги предпазват от болести
Един от тези трикове е обикновената суроватка. Киселинната му среда създава защитна бариера върху листата, която не позволява на гъбичните спори да преминават. Смесете литър суроватка с девет литра вода, добавете 10 капки йод - и ще получите разтвор, който не само лекува, но и подхранва растенията. Йодът укрепва корените, а млечната мазнина прави листата еластични. Пръскайте храстите веднъж на всеки две седмици и късната болест ще заобиколи градината ви.
Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?
Друг помощник е копривата. Запарката, приготвена от нея, е богата на азот и желязо, които ускоряват растежа и подобряват цъфтежа. Залейте пресните листа с вода и оставете да ферментират за една седмица. Прецедете, разредете и полейте лехите. Но бъдете внимателни: твърде много азот може да доведе до буйна зеленина. Използвайте инфузията само докато се появят първите цветове.
Не забравяйте за чесъна. Неговите фитонциди убиват бактериите и отблъскват вредителите. Нарежете глава чесън, залейте я с един литър вряща вода и оставете да престои 24 часа. Прецедете, разредете в кофа с вода и третирайте храстите. За най-добри резултати добавете лъжица течен сапун - това ще помогне на разтвора да се „залепи“ за листата.
Важно е не само с какво да се полива, но и как. Доматите не обичат влагата по листата - поливайте строго в корена, за предпочитане сутрин. Хладният нощен въздух и водните капки създават идеални условия за заболяване.
Най-добрите сортове домати: Те са сладки, месести, зреят рано и са устойчиви на болести
Също така, откъснете долните листа до първия съцветия: това ще подобри вентилацията и ще намали риска от инфекция.
Как правилно да поливаме домати?
Доматите не понасят пренасищане с влага и не обичат поливане отгоре. За здрава и изобилна реколта, опитайте се да предотвратите попадането на вода върху листата, цветовете и плодовете, Това значително ще намали появата на гъбични заболявания. Методът на капково напояване е много по-ефективен от напояването с пръскане. Капковото напояване дълбоко овлажнява кореновата зона, позволявайки водата и торовете да се доставят директно до корените на растенията, като по този начин се минимизира загубата на влага и хранителни вещества поради изпарение.
Оптималното време за поливане е сутрин, тъй като това помага на кореновата система и ствола на растението да изсъхнат ефективно. Температурата на водата трябва да е възможно най-близка до температурата на почвата.
Каква почва харесват доматите?