Най-големият враг на картофите е колорадския бръмбар. Той е способен напълно да унищожи реколтата. Напада домати и патладжан, но също и чушки. В някои години изглежда, че борбата срещу този враг е безполезна.
Има много причини за неговото превъзходство. Почти няма естествени врагове. Само калинките ядат яйца и ларви в първи стадий, а фазаните ядат възрастни.
Една женска може да снесе до 2500 яйца , обикновено от 200 до 1000, за да поднови популацията. Може да остане в страната от две до три години и да преживее една „гладна“ година. Прелита до 40 км в търсене на картофени реколти. Лети със скорост от 7 км/ч. Те лесно се преместват от едно картофено поле на друго. По време на вегетационния период има няколко поколения.
Още: Това растение отблъсква колорадския бръмбар, засадете го до картофите
Когато са в опасност, възрастните падат и се преструват на мъртви . Ларвите съдържат токсични вещества.
Те избягват копривата.
Превантивните мерки играят важна роля . Тъй като зимува в картофени полета, не бива да се сее на същия парцел, защото през пролетта гладни бръмбари ще нападнат младите, новопоникнали растения.
Засадете ги до картофите: Тези 5 растения ще прогонят колорадския бръмбар
Те най-често атакуват тези, които са под стрес, болните. Затова трябва да се засажда здрав посадъчен материал и да се прилагат агротехнически мерки и защита. Тъй като се крие в земята, откъдето се катери по растенията, за да се храни, мулчирането помага, особено при копривата, защото жилещите ѝ власинки дразнят вредителя. Колорадският бръмбар избягват полета, мулчирани с коприва.
Още: Натурален метод, с който колорадският бръмбар няма да припари в градината ви
Най-старият метод е събирането на ръка или с помощта на метла и кофа. Можем да събираме възрастни индивиди, ларви и листа със снесени яйца на ръка. Най-добре е да правите това сутрин и вечер, но можете да го третирате и с различни продукти. Те се извършват веднъж или два пъти при тежки симптоми. Природните средства трябва да се използват незабавно, тъй като те бързо губят ефективност, когато престоят.
Напръскайте градината с това и няма да видите нито един колорадски бръмбар
От пепел до пелин
Дървесна пепел, борови и брезови дървени стърготини, както и царевично брашно са ефективни за поръсване върху зелената маса и повърхността на почвата. Най-добра е пепелта, която може да се използва чрез поръсване върху листа и почва или като разтвор. Приготвяме го, като разтворим около 200 г в 10 до 12 литра вода. Използва се прецедена течност.
Без химия: Напръскайте картофите с това, за да се отървете от колорадския бръмбар
Пригответе разтвор от пелин, като нарежете пет до шест клонки, залеете ги с 10 литра вряла вода и ги оставите за една нощ. Прецедете и използвайте. Бъдете внимателни с приложението, тъй като забавя развитието на картофите и не трябва да се използва често.
Още: Колорадски бръмбар: Как да се отървете от него без химия
Ефективните средства са на основата на растения и вещества, които имат силен и остър мирис , като например: оцет, горчица на прах, невен, кайма, змийско мляко (Chelidonium majus), орехови черупки и листа.
Цветя като невен, пореч, невен и кориандър се засаждат около културата, а къс боб или зелен фасул се засаждат в самата култура.